Lotul de karate shotokan al Moldovei a cucerit 5 medalii de aur, 3 de argint și 6 de bronz la Campionatul European de la Debrecen (Ungaria), categoriile de vîrstă seniori și tineret. Astfel, țara noastră s-a clasat în premieră pe po
19.04.24 - 17:40
100 de zile au mai rămas pînă la Jocurile Olimpice de la Paris. Emoția și anticiparea cresc pe măsura ce sportivii din întreaga lume se pregătesc să se întîlnească într-un spectacol de forță, abilități și co
17.04.24 - 12:58
Boxerul Daniil Guranda (67 kg) a cucerit medalia de argint, iar Pavel Zadorojniuc (80 kg) pe cea de bronz la Campionatul European de tineret, care s-a desfășurat în Croația. De asemenea, Alexandru Cenuşa (48 kg), Nichita Simanschi (63,5 kg)
16.04.24 - 16:40
Țintașa Anna Dulce a cîștigat al doilea an consecutiv turneul internațional ”6 aprilie”, desfășurat la Sarajevo. Eleva lui Oleg Moldovan s-a impus în proba 10 metri aer comprimat. Anna, care este calificată la Paris 202
10.04.24 - 16:17
Halterofilul Marin Robu reușește calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris. El a obținut acest drept după ce a evoluat la Cupa Mondială din Thailanda, fiind la moment pe locul 8 în clasamentul mondial al categoriei de greutate 89 kg. Ma
09.04.24 - 12:50
Luptătorul de stil greco-roman Victor Ciobanu (31 de ani) s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris din această vară. Asta după ce a ajuns în finala turneului de calificare de la Baku (Azerbaidjan) în categoria de greutate 60 kg.
05.04.24 - 19:01
Guvernul va oferi 3 milioane de lei sportivilor care vor obține medalia de aur la Jocurile Olimpice și Paralimpice din această vară. Cei care se vor clasa pe locul II și III vor primi cîte 2,6 și, respectiv, 2 milioane de lei. Totodată,
03.04.24 - 13:44
Rusia l-a acuzat Marţi pe preşedintele Comitetului Internaţional Olimpic (CIO), Thomas Bach, că participă la o "conspiraţie" împreună cu Ucraina pentru a-i exclude pe cei mai valoroşi sportivi ai săi de la Jocurile care vor avea loc &i
03.04.24 - 00:18
Adil Osmanov a triumfat la Grand Slam-ul din Antalya Judocanul Adil Osmanov a cîștigat Grand Slam-ul din Antalya. El a repurtat 6 victorii în categoria de greutate 73 kg, cu Thelmo Gomes (Portugalia), Joshua Green (Irlanda), Karim Abdula
02.04.24 - 12:28
Judocanul Vadim Ghimbovschi a cîștigat Junior European Cup, care s-a desfășurat la Anadia (Portugalia). El a repurtat 4 victorii în categoria de greutate 90 kg, cu luxemburghezul Micha Welter și kazahii Aziz Altynbay, Yegor Rakov și
29.03.24 - 12:05
Comitetul Național Olimpic și Sportiv a găzduit un seminar destinat pregătirii către Jocurile Olimpice de la Paris. La eveniment au asistat reprezentanții federațiilor naționale, sportivii cărora au obținut cote de calificare sau au șanse
21.03.24 - 14:35
5 sportivi moldoveni beneficiază începînd cu 1 noiembrie 2023 de burse din partea Solidarității Olimpice pentru o mai bună pregătire către Jocurile Olimpice de la Milano-Cortina, programate în perioada 6-22 februarie 2026. Cei
20.03.24 - 21:52
Boxerul moldovean Alexandru Paraschiv a obținut trei victorii la turneul de calificare din Italia în categoria de greutate 63,5 kg. El i-a învins pe chinezul Wang Xiangyang, germanul Assan Hansen și spaniolul Flores Luque Salvador. Apoi
14.03.24 - 12:41
Judocanul moldovean Adil Osmanov a cucerit medalia de aur la Grand Prix-ul Austriei. El a repurtat 5 victorii în categoria de greutate 73 kg, cu Jano Ruebo (Germania), Ramazan Kodzhakov (Bahrain), Ioan Dzitac (România), Koen Heg (Țările
13.03.24 - 14:35
Țintașa Anna Dulce a cucerit medalia de aur la Campionatul European din Ungaria la proba pistol aer comprimat 10 metri. Eleva lui Oleg Moldovan a fost urmată de Simal Yilmaz (Turcia) și Zorana Arunovic (Serbia). Federația Sportivă Națională d
05.03.24 - 18:52
Lotul național de tir cu arcul a cucerit două medalii de bronz la Campionatul European în sală, care a avut loc în Croația. Ambele distincții au fost aduse de echipele feminine, în concursul rezervat sportivelor de pînă
29.02.24 - 17:45
Alisa Glinka (37 de ani) s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris la proba de echitație! Potrivit forului internațional de profil, ea și-a asigurat un loc în concursul individual de dresaj. Hai să o felicităm pe Alisa și să-i trans
20.02.24 - 13:33
Luptătoarea Irina Rîngaci a cucerit medalia de bronz la Campionatul European de la București. Ea a obținut două victorii în categoria de greutate 65 kg, cu Dinara Kudaeva și turcoaica Kadriye Aksoy. Rîngaci a fost învins
20.02.24 - 13:31
Mariana Draguțan a cucerit medalia de argint la Campionatul European Luptătoarea Mariana Draguțan a cucerit medalia de argint la Campionatul European de la București. Ea a dispus de maghiara Roza Szenttamasi și poloneza Roksana Zasina, dar &icir
16.02.24 - 12:35
Luptătorul de stil greco-roman Victor Ciobanu a devenit vicecampion european. El a ratat șansa de a triumfa pentru a doua oară la București, după titlul din 2019. De această dată, sportivul de 31 de ani a cedat în finala categoriei de gr
15.02.24 - 17:19