EURO 2024. ANGLIA, A DOUA FINALISTĂ

OLANDA – ANGLIA 1-2. După un gol egalizator marcat în optimi în minutul 90+6 și o loterie a penalty-urilor cîștigată în sferturi, Anglia marchează în minutul 90 golul care o califică în marea finală! Ollie Watkins “e de vină”!

Toate criticile la adresa lui Southgate și a jocului Angliei din partea propriilor fani sînt acum transformate în cuvinte de laudă pentru că Anglia ajunge pentru al doilea turneu consecutiv în finala Europeanului. Niciun alt antrenor din istoria naționalei nu a reușit acest parcurs la care se adaugă și o semifinală de Campionat Mondial.

După o primă repriză foarte bună în care ambele echipe au reușit să marcheze, Xavi Simons cu o execuție frumoasă în minutul 7 și Harry Kane cîteva minute mai tîrziu dintr-un penalty controversat pentru unii și indiscutabil pentru alții, plus cîte o bară pentru fiecare, o minge salvată de pe linia porții și alte cîteva ocazii importante, partea secundă a fost dominată de frica ambelor formații de a nu pierde. Olandezii au fost cei care au încercat să ia inițiativa în cîteva rînduri, dar cu un meci care curgea lent către reprize de prelungiri l-au scăpat din vedere pe omul abia intrat pe teren tocmai cînd arbitrul se pregătea să indice doar două minute de prelungiri. Atît de lent se juca și atît de convinsă era toată lumea că vom avea reprize adiționale. Ollie Watkins nu a fost însă de acord și a marcat golul calificării cu un șut din întoarcere dintr-o poziție incomodă, dar pentru omul cu cele mai multe goluri marcate din fază de joc din Premier League nimic nu este imposibil. Southgate s-a dovedit din nou inspirat în schimbări după ce a făcut același lucru cu Toney în optimi, iar acum îl trimite pe Watkins în teren în minutul 81 tocmai în locul căpitanului și a celui mai bun marcator din istoria naționalei, Harry Kane, asta în condițiile în care jucătorul lui Villa mai bifase doar vreo 20 de minute în al doilea meci din grupă împotriva Danemarcei.

Astfel, vom avea o finală extrem de interesantă între două tipuri de fotbal total diferite practicate la acest turneu, fotbalul total al Spaniei și fotbalul pragmatic al Angliei. Iar într-un meci cu trofeul pe masă orice este posibil. Duminică seara de la ora 22:00!

Sursa: Cu si despre fotbal

01.09.24 - 00:06
01.09.24 - 00:01
01.09.24 - 00:03
01.09.24 - 00:07
01.09.24 - 00:04
02.09.24 - 00:07
02.09.24 - 00:02