Argentina a cîștigat Copa America, impunîndu-se cu Columbia în prelungiri, scor 1-0. Pînă în 2021 trecuseră 28 de ani de cînd Argentina cîștigase ultimul său trofeu important. În urmă cu trei ani,
15.07.24 - 12:52
Spania a cîștigat Euro 2024 pentru că a jucat fotbal de la începutul pînă la sfîrșitul turneului, iar în finală a fost clar mai bună decît Anglia, 2-1. Orice alt rezultat al finalei, chiar și un egal care ar
15.07.24 - 12:43
OLANDA – ANGLIA 1-2. După un gol egalizator marcat în optimi în minutul 90+6 și o loterie a penalty-urilor cîștigată în sferturi, Anglia marchează în minutul 90 golul care o califică în marea finală! O
11.07.24 - 12:03
SPANIA – FRANȚA 2-1. Spaniolii își culeg roadele după fotbalul practicat la acest turneu și ajung în marea finală! Spania a fost prea puțin băgată în seamă înainte de startul turneului pentru că toată atenția
10.07.24 - 12:54
ANGLIA - ELVEȚIA 1-1, 5-3 după penalty-uri. Al treilea meci din sferturi cu reprize de prelungiri și al doilea decis la loteria nervilor. Fac cum fac și englezii ajung din nou în semifinale. Pentru a doua oară la rînd și pentru a pa
07.07.24 - 11:57
SPANIA – GERMANIA 2-1 (după reprize de prelungiri). Tensiune, mult suspans și decizii controversate în primul sfert de finală. Întîlnirea titanilor dintre nemți și iberici a început cu intrări tari la minge care pu
06.07.24 - 12:43
Judocanul Vlad Mitru a cîștigat Junior European Cup, care se desfǎșoarǎ în Slovenia. El a obținut cinci victorii în categoria de greutate 73 kg, cu cehul Stepan Fiser, ucraineanul Heorhii Lekishvili, israelianul Tom Bulocinic,
05.07.24 - 09:40
Republica Moldova are un nou membru în Echipa Olimpică. Luptătorul Radu Lefter a obținut biletul de participare la Jocurile Olimpice profitînd de eliminarea a doi sportivii din Federația Rusă și Belarus, care nu s-au conformat anumi
04.07.24 - 13:46
ROMÂNIA – OLANDA 0-3. În cele din urmă, Olanda a fost un adversar prea puternic pentru România, care se oprește în optimile de finală la Euro 2024. Visul care a început la Munchen cu un 3-0 administrat Ucrainei
03.07.24 - 12:19
PORTUGALIA – SLOVENIA 0-0 (3-0 penalty-uri). Ghinionul și norocul s-au întîlnit la Frankfurt și au făcut schimb de locuri cînd cu unii cînd cu alții pînă la fluierul final. Deznodămînt absolut incredibi
02.07.24 - 14:11
ANGLIA – SLOVACIA 2-1 (după reprize de prelungiri). Execuția care a schimbat totul. La propriu. Absolut halucinantă evoluția englezilor la acest turneu final, iar după o grupă cîștigată chinuit cu Serbia, Danemarca și Slovenia, n
01.07.24 - 15:01
ELVEȚIA – ITALIA 2-0. Elvețienii au avut un meci la discreție încă din primele secunde ale meciului cînd italienii s-au pus pe două linii în fața propriei porți și au acceptat dominarea și schimbul de pase nestingheri
30.06.24 - 13:01
Înotătorii Pavel Alovațkii și Tatiana Salcuțan vor reprezenta Republica Moldova la Jocurile Olimpice de la Paris. Calificarea s-a produs în cadrul Campionatului European de la Belgrad. Tatiana s-a clasat pe locul 10 în semifinal
27.06.24 - 12:38
Georgia a produs o mică surpriză în ultima seară din faza grupelor și s-a calificat în rundele eliminatorii, după ce a bătut rezervele Portugaliei, 2-0. Georgia a zburat oarecum sub radar în această fază a grupelor de la Eur
27.06.24 - 12:35
Republica Moldova a participat cu trei atlete la Campionatul Țărilor Mici și toate trei au cucerit medalia de aur. Este vorba de Alexandra Emilianov (aruncarea discului – 61.87 metri), Dimitriana Bezede (aruncarea greutății – 17.68 m
27.06.24 - 12:33
Grupa C: ANGLIA – SLOVENIA 0-0, DANEMARCA – SERBIA 0-0. Meciuri crîncene în una dintre cele mai disputate grupe și o situație inedită pentru calificare. Slovenii încă nu au cîștigat niciun meci în două
26.06.24 - 12:39
ALBANIA - SPANIA 0-1, CROAȚIA - ITALIA 1-1. Spania cîștigă grupa cu maxim de puncte și fără gol primit, iar dramatismul atinge cote incredibile între croați și italieni cu un gol care răstoarnă toate calculele la ultima fază a
25.06.24 - 12:25
ELVEȚIA - GERMANIA 1-1, SCOȚIA - UNGARIA 0-1. Final de grupă A. Nemții își salvează onoarea, moralul și locul 1 în grupă tocmai în minutul 90+2 la lovitura de cap a lui Fullkrug, iar scoțienii din goana după prima califica
24.06.24 - 13:19
Ce nu au putut în fața României, au reușit împotriva Slovaciei. Ucrainenii reintră în calculele calificării cu o victorie după ce au fost conduși la pauză. Slovacii au început meciul în forță și au deschi
21.06.24 - 18:27
SPANIA – ITALIA 1-0. Spania devine a doua echipă calificată în optimi după o evoluție solidă în fața campioanei europene. Spaniolii cîștigă meciul mai categoric decît o arată scorul, chiar dacă paradoxal unicul
21.06.24 - 12:07