Șefa statului a transmis un mesaj de felicitare pentru sportivii moldoveni care, de curînd, au urcat pe podiumul învingătorilor. „Sărbătorim cu bucurie triumful a trei luptători excepționali! Irina Rîngaci și Alexandrin
31.10.23 - 11:52
Luptătoarea Irina Rîngaci a devenit campioană mondială Under 23. La Tirana, ea a obținut 4 victorii în categoria de greutate 65 kg, cu indianca Monika, turcoaica Busra Efe, americanca Macey Ellen Kilty și Amina Tandelova. La 53 kg, M
30.10.23 - 14:15
Luptătorul Radu Lefter a cucerit medalia de argint la Campionatul Mondial Under 23 de la Tirana. El a dispus de vicecampionul european la seniori din 2021, Sergei Kozyrev, născut în Osetia de Nord, ucraineanul de origine georgiană David Mche
27.10.23 - 13:43
Luptătorul Ion Demian a cucerit medalia de argint la Campionatul Mondial Under 23 din Albania. El a dispus de ucraineanul Denys Sahaliuk, kazahul Nudraulet Bekenov, azerul Abduljalil Shabanov și georgianul Andro Margishvili. În finala categor
25.10.23 - 12:11
Moldova a cucerit 5 medalii de aur și 3 de argint la Campionatul European Masters la pentatlon modern. Competiția a avut loc în premieră în țara noastră, în perioada 20-22 octombrie. Nicolae Omelianov s-a învrednicit cu p
25.10.23 - 12:09
Dumitru Sardari și Melissa Wederkinck au devenit campioni europeni U21 la dansuri sportive Standard, care s-a desfășurat în Polonia. Ei au fost urmați de perechile din România și Estonia. Au concurat 49 de echipe. O altă pereche din
23.10.23 - 13:52
Boxerul Alexandru Paraschiv s-a impus la Cupa Europei din Muntenegru. În finala categoriei de greutate 67 kg, el a dispus de italianul Gianluigi Palanga. În ultimul act a ajuns și Vasile Cebotari (75 kg), care a cedat în fața rusu
19.10.23 - 17:16
Tandemul Dumitru Sardari – Melissa Wederkinck a cucerit medalia de bronz la Campionatul Mondial Under 21 la dansuri sportive, care a avut loc în Cehia. Ei au fost întrecuți de armenii Yaroslav Kiselev – Sofia Filipchuk și it
12.10.23 - 18:16
Marin Robu a fost ales cel mai bun halterofil la 2023 EWF CUP, competiție găzduită de Grecia. A fost un turneu pe echipe, iar Marin a făcut echipă cu o fată din Grecia și nu cu Elena Erighina, care a participat și ea. Marin Robu a fost decora
02.10.23 - 13:59
Irina Rîngaci s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris Luptătoarea Irina Rîngaci a cucerit medalia de bronz la Campionatul Mondial de la Belgrad și a obținut calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris! În finala mică a c
25.09.23 - 17:30
Luptătoarea Anastasia Nichita a devenit vicecampioană mondială în categoria de greutate 57 kg. În finala de la Belgrad ea a fost învinsă cu 2-3 de japoneza Tsugumi Sakurai, triplă campioană mondială. La Mondialul din acest an
21.09.23 - 17:39
Luptătoarea Mariana Draguțan a devenit medaliată cu bronz la Campionatul Mondial de la Belgrad. În finala mică a categoriei de greutate 55 kg, ea a dispus de canadianca Karla Gonzales. Mariana le-a mai învins pe turcoaica Melda Dernek
21.09.23 - 17:33
Halterofilul Marin Robu a cucerit medalia de argint în proba smuls la Campionatul Mondial din Arabia Saudită. El a ridicat 173 kg, fiind întrecut de armeanul Andranik Karapetyan (175 kg). Robu a ocupat locul 9 la stilul aruncat cu 197 kg
12.09.23 - 14:28
Tandemul Dmitrii Zincenco – Nichita Naumiuc a cucerit medalia de bronz la Campionatul Mondial de canotaj de la Belgrad. Ei au înregistrat rezultatul 7:57.24 la dublu rame masculin, categoria ușoară, fiind întrecuți de italienii B
11.09.23 - 13:26
Canoistul Serghei Tarnovschi, medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice de la Tokyo, va evolua și la ediția din 2024 de la Paris. Elevul lui Nicolae Juravschi va concura în proba de 1000 metri. La Jocurile Olimpice de la Paris, programate î
08.09.23 - 13:29
Luptătorul de stil greco-roman Alexandru Solovei a cucerit medalia de argint la Campionatul Mondial Under 20 din Iordania. El a obținut patru victorii în categoria de greutate 77 kg, cu rusul Abdulmasih, americanul Derek Matthews, croatul Mih
21.08.23 - 13:31
Oleg Crețul și Ion Basoc au cîștigat medalii de aur la Campionatul European Paralimpic de judo. La competiția desfășurată la Rotterdam (Țările de Jos) au participat cinci sportivi moldoveni, sub îndrumarea antrenorului Vitalie Gl
14.08.23 - 13:20
Canotorii Alexandru Bulat și Alexandru Mașnic au cucerit medalia de bronz la Universiada Mondială din China. Sportivii din Bender s-au remarcat pe distanța 2000 metri dublu rame cu rezultatul 6.34.81. Pe primele două locuri s-au clasat Olanda (6
10.08.23 - 12:21
Republica Moldova a obținut a treia medalie de aur la Campionatul European de Haltere pentru Juniori (Under-20) și Tineret (Under-23), ediția 2023. Tudor Bratu este tînărul care a cucerit medalia de aur în cadrul evenimentului sportiv
03.08.23 - 18:45
Rusia și Belarus nu vor avea voie să participe la Jocurile Olimpice din 2024. Organizatorii au blocat în mod oficial participarea acestor țări, potrivit Sky News. Mai este un an pînă cînd cei mai buni atleți din lume vor ajung
27.07.23 - 17:20