EURO 2024. SPANIA ESTE NOUA REGINĂ A EUROPEI!

Spania a cîștigat Euro 2024 pentru că a jucat fotbal de la începutul pînă la sfîrșitul turneului, iar în finală a fost clar mai bună decît Anglia, 2-1. Orice alt rezultat al finalei, chiar și un egal care ar fi dus la prelungiri, ar fi fost nemeritat. Timp de o lună Spania a dovedit că e cea mai bună reprezentativă a Europei, obține șase victorii în timp regulamentar și ajunge doar într-un meci în prelungiri, cu Germania, cîștigîndu-l și pe acela. O astfel de superioritate certifică inapelabil o campioană, deși contestări vor exista întotdeauna.

Așa cum mulți ar fi anticipat, spaniolii au controlat meciul, cel puțin din punct de vedere statistic, însă la vestiare s-a intrat cu același scor cu care s-a început meciul și cu un singur șut trimis pe spațiul porții, culmea, expediat de britanici.

În repriza secundă, partida s-a animat, mai ales după ce ibericii au deschis scorul, prin Nico Williams în minutul 47, din pasa lui Lamine Yamal. Ulterior, tot „Furia Roja” a fost mai periculoasă, a căutat golul 2, însă englezii au restabilit egalitatea prin Cole Palmer cu un șut în forță din afara careului, la doar 3 minute după ce a fost introdus pe teren.

Lovitura de grație a venit în minutul 86 din partea lui Oyarzabal, care l-a învins în cele din urmă pe Pickford, portar care a avut o seară de senzație.

Meciul putea ajunge totuși în prelungiri, însă Unai Simon si apoi Dani Olmo, cu o intervenție de pe linia porții, au salvat Spania.

Ibericii au cîștigat, iar blestemul lui Harry Kane continuă și Anglia mai așteaptă primul său trofeu european.

Rodri, mijlocașul spaniolilor, a fost desemnat cel mai bun fotbalist de la EURO 2024, în timp ce Lamine Yamal a fost ales cel mai bun tînăr jucător al turneului. El a devenit cel mai tînăr fotbalist din istorie care joacă o finală a unui turneu internațional major la 17 ani și o zi. L-a depășit pe Pele, care a jucat la 17 ani și 249 de zile la Campionatul Mondial din 1958.

Cu acest trofeu, spaniolii au devenit cei mai titrați din istoria acestei competiții, fiind al 4-lea, după cele din 1964, 2008 și 2012.

Totodată, Luis de la Fuente a stabilit un record și o premieră absolută, fiind singurul antrenor care cucerește de 3 ori Campionatul European la 3 categorii diferite, după titlurile obținute cu selecționatele U19 și U21.

Surse: We Love Sport, Sport Studio

01.09.24 - 00:06
01.09.24 - 00:01
01.09.24 - 00:03
01.09.24 - 00:07
01.09.24 - 00:04
02.09.24 - 00:07
02.09.24 - 00:02