ARGENTINA DEVINE CEA MAI TITRATĂ ECHIPĂ DIN AMERICA DE SUD

Argentina a cîștigat Copa America, impunîndu-se cu Columbia în prelungiri, scor 1-0. Pînă în 2021 trecuseră 28 de ani de cînd Argentina cîștigase ultimul său trofeu important. În urmă cu trei ani, naționala „anonimului” Lionel Scaloni a cucerit Copa America într-o finală cu Brazilia, iar de atunci a jucat toate finalele posibile, cîștigîndu-le.

Finala cu Columbia a început cu 75 de minute întîrziere din cauza mai multor incidente care au avut loc în afara stadionului, sute de spectatori încercînd să își forțeze intrarea pe Hard Rock Stadium din Miami fără a deține bilet. După o primă repriză echilibrată, argentinienii au încasat o lovitură dură: Messi s-a accidentat și a ieșit plîngînd, în minutul 66.

Tabela a rămas intactă în timpul regulamentar, astfel că s-a ajuns la prelungiri, finala fiind singurul meci al turneului în care se joacă prelungirile, fără a se trece direct la loviturile de departajare. Acolo, cel mai în formă om al naționalei lui Lionel Scaloni a confirmat din nou. Lautaro Martinez a înscris golul victoriei, ajungînd astfel la a cincea reușită a turneului, confirmîndu-și statutul de golgheter.

Meciul a fost cu atît mai special cu cît a fost ultimul al „omului finalelor”, Angel Di Maria, în tricoul albiceleste.

Astfel, argentinieni cîștigă pentru a 16-a oară Copa America devin cei mai titrați de pe continent. Uruguay rămîne cu 15 trofee, marele rival din Brazilia cu doar 9, iar adversarii de azi doar cu amintirea singurului trofeu cucerit în 2001.

A fost o vară frumoasă din punct de vedere fotbalistic cu două competiții mari care ne-au oferit și două momente inedite, doi titani plîngînd. Cristiano Ronaldo a izbucnit în lacrimi în timpul meciului cu Slovenia din cauza unui penalty ratat în reprizele de prelungiri măcinat de gîndul că astfel ar fi putut semna eliminarea echipei sale, iar Messi nu și-a putut opri lacrimile minute bune după ce a fost nevoit să părăsească terenul încă din minutul 66 din cauza unei accidentări. Știți ce înseamnă asta? Că oricît de mare ar fi și oricîte trofee au cîștigat în carieră, pasiunea rămîne aceeași. La 39 și 37 de ani.

Acum este stabilit, Argentina – Spania va fi duelul campioanelor în Finalissima!

Surse: We Love Sport, Cu si despre fotbal

01.09.24 - 00:06
01.09.24 - 00:01
01.09.24 - 00:03
01.09.24 - 00:07
01.09.24 - 00:04
02.09.24 - 00:07
02.09.24 - 00:02