Franța s-a impus în fața Australiei, 4-1, într-un meci din cadrul Grupei D a Cupei Mondiale.Partida dintre Franța și Polonia a început într-un mod neașteptat, cu un gol marcat de formația din "Țara Cantoanelor", î
• Sport
23.11.22 - 01:06
Mexic - Polonia, scor 0-0, a fost al doilea meci care s-a jucat în cadrul Grupei C de la Campionatul Mondial de fotbal Qatar 2022.Meciul dintre Mexic și Polonia a consemnat a treia remiză a Cupei Mondiale care se desfășoară în Qatar.
• Sport
22.11.22 - 20:44
Danemarca și Tunisia au remizat, scor 0-0, în primul meci al celor două formații la Cupa Mondială din Qatar. Tunisia a început mai bine meciul și au atacat poarta danezilor în prima repriză. Mai mult, tunis
• Sport
22.11.22 - 19:00
Arabia Saudită a învins Argentina cu 2-1 și a furnizat cea mai mare surpriză de pînă acum la Cupa Mondială 2022! "Pumele" au avut 1-0 la pauză, însă au primit două goluri în doar 5 minute în partea secundă și n
• Sport
22.11.22 - 15:16
SUA și Țara Galilor au remizat, scor 1-1, în grupa B de la Cupa Mondială 2022. Au marcat Timothy Weah, în mintul 36, respectiv Gareth Bale, în minutul 82, din penalty. Americanii au început cu o dublă ocazie uriașă &icir
• Sport
21.11.22 - 23:29
Naționala Țărilor de Jos s-a impus împotriva echipei similare a Senegalului, scor 2-0 (0-0), luni, într-o partidă din prima etapă a Grupei A de la Cupa Mondială din Qatar 2022. Golurile ”Portocalei Mecanice” au fost &ici
• Sport
21.11.22 - 22:02
Reprezentativa Angliei a învins-o fără drept de apel pe Iran, scor 6-2 (3-0), luni, într-o partidă din prima etapă a Grupei B de la Cupa Mondială din Qatar. Golurile englezilor au fost marcate de Jude Bellingham (min. 35), Bukayo Sak
• Sport
21.11.22 - 19:01
Max Verstappen (Red Bull) a încheiat sezonul 2022 de Formula 1 cu o victorie pe circuitul Yas Marina din Abu Dhabi, la fel ca anul trecut, şi a ajuns la 15 victorii într-un singur sezon, un nou record al competiţiei. În ultima cur
• Sport
21.11.22 - 18:56
Ecuador a cîștigat meciul de deschidere la Campionatul Mondial, 2-0, cu Qatar. Sud-americanii nu au avut nici emoție și au înscris de două ori prin căpitanul Valencia în prima repriză. Qatar a arătat ca o echipă slabă, lips
• Sport
21.11.22 - 10:40
Duminică, 20 noiembrie, ora 18.00, va fi dat startul oficial al Cupei Mondiale de fotbal, cînd este programat meciul dintre selecționatele Qatarului, țara gazdă, și Ecuadorului. Cea de-a 22-a ediţie a CM va fi prima ce va avea loc î
• Sport
20.11.22 - 13:05
Selecționerul Moldovei, Sergiu Cleșcenco a anunțat lista jucătorilor convocați pentru partidele amicale de la Chișinău cu Azerbaidjan (16 noiembrie) și România (20 noiembrie), transmite IPN. Iată lotul: Cristian Avram, Dorian Railean,
• Sport
02.11.22 - 18:14
Oxana Diacenco a cucerit medalia de bronz la Campionatul European U23 de judo, care se desfășoară în Bosnia și Herțegovina, a anunţat Comitetul Naţional Olimpic şi Sportiv (CNOS). Potrivit sursei citate, în sferturi, sportiva din
• Sport
31.10.22 - 18:00
Alexandrin Guțu a devenit vicecampion mondial Under 23 Luptătorul moldovean de stil greco-roman Alexandrin Guțu a devenit vicecampion mondial Under 23. În Spania el a trecut de indianul Sajan, kazahul Rassul Zhunis și ucraineanul Dmytro Vas
• Sport
20.10.22 - 19:04
Moldova a cîștigat patru medalii la Mondialele de sambo printre cadeți și juniori. În capitala Armeniei, Erevan, a avut loc Campionatul Mondial de sambo printre cadeți și juniori. Anunțul a fost făcut azi, 17 octombrie, de Comitetu
• Sport
17.10.22 - 18:09
Sheriff a cedat cu 0-2 în fața lui Real Sociedad în cel de-al treilea meci din Europa League. Golurile au fost marcate de David Silva (minutul 53) și Aritz Elustondo (62), transmite IPN. Din minutul 61, Sheriff a jucat în zece oam
• Sport
07.10.22 - 18:58
Înfrîngere usturătoare pentru Radu Albot la turneul ATP de la Tokyo. Tenismenul moldovean, aflat pe locul 86 în clasamentul mondial, a cedat în trei seturi în fața britanicului Daniel Evans, numărul 25 ATP. Albot a c&
• Sport
04.10.22 - 17:21
În 17 august 1920, în Prusia, se năștea scriitorul și poetul Charles Bukowski. Angrenat în suficiente lupte în jocurile cu viața, a avut destul de puțin de-a face cu cele sportive. Se știe că ura baseball-ul, ca orice a
• Sport
22.09.22 - 18:43
R. Moldova a cucerit două medalii la Europenele de tineret la judo Judocanii din R. Moldova, Alin Bagrin și Oxana Diacenco, au urcat pe podium la Campionatul European de judo printre tineret de la Praga, Cehia, cucerind medalii de bronz, a anunţat
• Sport
19.09.22 - 18:46
Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a venit cu un mesaj de felicitare în adresa luptătoarei Anastasia Nichita, care joi seară a obținut medalia de aur la Campionatul Mondial Seniori de la Belgrad. „O felicit pe Anastasia Nich
• Sport
16.09.22 - 17:45
Luptătoarea Mariana Draguțan s-a clasat pe locul 5 la Campionatul Mondial de la Belgrad. În meciul pentru medalia de bronz a categoriei de greutate 55 kg, ea a fost învinsă de canadianca Karla Gonzalez, transmite IPN. În optimi,