EURO 2024. GERMANIA ȘI ELVEȚIA ÎN OPTIMI, UNGARIA ÎN AȘTEPTARE, SCOȚIA PLEACĂ ACASĂ

ELVEȚIA - GERMANIA 1-1, SCOȚIA - UNGARIA 0-1. Final de grupă A. Nemții își salvează onoarea, moralul și locul 1 în grupă tocmai în minutul 90+2 la lovitura de cap a lui Fullkrug, iar scoțienii din goana după prima calificare din istorie în fazele eliminatorii termină pe ultimul loc în grupă.

Germania a crezut că va avea un meci la discreție în fața unor elvețieni despre care cel mai probabil credeau că se vor mulțumi cu remiza și locul secund în grupă, dar un gol anulat lui Andrich în minutul 17 pentru un fault anterior în fază a derutat puțin busola echipei și i-a permis lui Ndoye cîteva minute mai tîrziu să-i aducă pe elvețieni în avantaj. Nemții au căutat apoi egalarea cu o dominare sterilă și trebuie să se declare norocoși la reușita anulată lui Vargas în minutul 84 din cauza unui offside la limită pentru că la 2-0 golul lui Fullkrug din prelungiri ar fi devenit irelevant în ecuația grupei. Astfel, cu o remiză Germania cîștigă grupa.

Scoția știa că doar o victorie în fața Ungariei o poate trimite în optimile competiției, iar maghiarii la rîndul lor știau că au nevoie de un succes, dar și de cîteva goluri marcate prin care să mai echilibreze golaverajul și astfel să spere cu adevărat la calificare. În ciuda acestor detalii știute dinainte, ambele echipe s-au anulat reciproc și au practicat un joc pasiv pînă cu aproximativ 20 de minute înainte de finalul meciului cînd stresul timpului și-a făcut loc pe teren și echipele au început să joace pe contre. Pînă la urmă le-a ieșit ungurilor din disperarea scoțienilor care dintr-un corner s-au văzut descoperiți cu un contraatac în minutul 90+10 ce i-a permis lui Csoboth să marcheze unicul gol al meciului. În ciuda unui joc fără mari întreruperi, de la margine s-au arătat 10 minute de prelungiri din cauza accidentării oribile a lui Barnabas Varga din minutul 74 cînd a rămas inert la pămînt după o ciocnire în careul scoțian. Echipele medicale au intervenit poate prea lent după părerea maghiarilor care s-au repezit la ei să le ia targa și să grăbească procesul. De pe patul de spital, Varga va afla că Ungaria a cîștigat abia al treilea meci din istorie la Campionatele Europene și așteaptă cu nerăbdare desfășurarea celorlalte grupe.

Sursa: Cu si despre fotbal

01.09.24 - 00:03
01.09.24 - 00:06
01.09.24 - 00:01
01.09.24 - 00:07
01.09.24 - 00:04
02.09.24 - 00:07
02.09.24 - 00:02