Programul partidelor din cupele europene Programul partidelor care vor avea loc, marţi, 30 aprilie, şi miercuri, 1 mai, de la ora 21:45, în manşa secundă a semifinalelor Ligii Campionilor: Marţi, 30 aprilie: Real Madrid (Spania) - Borussia
• Sport
29.04.13 - 19:22
Borussia Dortmund a luat o opţiune importantă pentru finala Ligii Campionilor, graţie victoriei de senzaţie cu 4-1 reuşite, miercuri seara, pe teren propriu, cu Real Madrid, în prima manşă a semifinalelor competiţiei. Atacantul polonez
• Sport
25.04.13 - 17:35
Bayern Munchen a făcut un meci perfect cu Barcelona, marţi seară, impunîndu-se cu scorul de 4-0 în prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor. Thomas Muller 25, 82, Mario Gomez 49 şi Arjen Robben 73 au marcat golurile gazdelor. P
• Sport
24.04.13 - 18:33
Programul partidelor din Liga Campionilor şi Europa League Ieri seara s-a jucat primul meci din prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor dintre Bayern Munchen (Germania) şi FC Barcelona (Spania), iar astăzi, începînd cu ora 21.4
• Sport
23.04.13 - 19:34
Silvio Simatoc-Szegedi, fiul lui Nicolae Simatoc-Szegedi, campion al Spaniei la fotbal cu FC Barcelona în 1950-1951, originar din Grimăncăuţi (Briceni), a declarat, pe 22 aprilie, într-o conferinţă de presă, că a rămas plăcut sur
• Sport
22.04.13 - 19:06
Prim-ministrul desemnat Vlad Filat a participat, pe 18 aprilie, la deschiderea oficială a Campionatului Europei la Taekwon-do, Under 21, a informat Biroul comunicare şi relaţii cu presa de la Guvern. La evenimentul organizat la sala polivalentă d
• Sport
18.04.13 - 18:40
Moldova. FC Tiraspol a devenit a patra echipă care s-a calificat în semifinalele Cupei Moldovei la fotbal. În „sferturi” tiraspolenii s-au impus în faţa lui Zimbru Chişinău cu scorul de 2-0. Au marcat: Karaneicev (mi
• Sport
18.04.13 - 18:33
Pe 16 aprilie s-au disputat trei meciuri din cadrul sferturilor de finală ale Cupei Republicii Moldova la fotbal. Cea mai mare surpriză s-a produs în partida Dacia Chişinău – Veris Drăgăneşti, în care lidera Diviziei A a obţ
• Sport
17.04.13 - 18:50
Pe 15 aprilie s-a disputat ultimul meci din cadrul etapei a 26-a a campionatului Republicii Moldova la fotbal în care Speranţa Crihana Veche a dispus cu scorul de 3-1 de Olimpia Bălţi. În celelalte meciuri ale etapei au fost consemnate
• Sport
16.04.13 - 19:13
Halterofilii moldoveni au cucerit 9 medalii la Campionatul European de la Tirana (Albania), care s-a încheiat recent. Cel mai bun rezultat l-a înregistrat Oleg Sîrghi. Acesta a cucerit două medalii de aur şi una de argint, la cate
• Sport
15.04.13 - 18:47
Naţionala de rugby a Moldovei a învins Polonia cu scorul de 24-20 şi a urcat pe locul doi în grupa 1B a Cupei Europei pe Naţiuni, ediţia 2012-2014, transmite publika.md. În partida de la Chişinău, Moldova a reuşit patru eseur
• Sport
15.04.13 - 18:46
Echipele Chelsea Londra, Fenerbahce Istanbul, Benfica Lisabona şi FC Basel s-au calificat în semifinalele Ligii Europa, în urma rezultatelor înregistrate în partidele disputate, pe 11 aprilie, în manşa secundă a sfert
• Sport
12.04.13 - 14:13
Bayern Munchen s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins, cu scorul de 2-0 (0-0) în deplasare, miercuri seară, pe Juventus Torino, în manşa a doua a sferturilor de finală. În tur, sc
• Sport
11.04.13 - 19:00
Halterofilul moldovean Oleg Sîrghi (categoria de greutate 56 kg) a devenit campion european la competiţia ce are loc în aceste zile în Albania. Sîrghi a cucerit două medalii de aur şi una de argint. El s-a clasat pe locul d
• Sport
11.04.13 - 18:59
Bayern Munchen a cîştigat, scor 2-0 partida jucată marţi seară pe teren propriu cu Juventus Torino în prima manşă din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Bayern a deschis scorul în minutul 1, prin David Alaba. Thomas
• Sport
03.04.13 - 18:55
Ţuţu a cîştigat turneul internaţional K-1 Constantin Ţuţu a cîştigat Centura Grand Prix-ului mondial de K-1 după ce l-a învins în finală pe olandezul Leon Miedema. Moldoveanul a avut cîteva ocazii bune de a c&ic
• Sport
02.04.13 - 19:08
Rezultatele înregistrate în preliminariile Cupei Mondiale, Zona America de Sud, sînt următoarele: Bolivia - Argentina, scor 1-1. Au marcat: Martins (25) - Banega (44); Chile - Uruguay, scor 2-0. Au marcat: Paredes (10), Eduardo Var
• Sport
28.03.13 - 18:24
Selecţionata de fotbal a Republicii Moldova a fost învinsă, marţi seară, cu scorul de 2-1 (0-0) de reprezentativa Ucrainei, în grupa H (zona Europei) din preliminariile Campionatului Mondial 2014. Partida s-a disputat pe stadionul Cer
• Sport
27.03.13 - 18:58
Luptătorii moldoveni nu au obţinut nici o medalie la CE În ultima zi a Campionatului European de lupte, sportivii din Moldova au avut evoluţii modeste, scrie publika.md. Luptătorii de stil greco-roman, Tudor Gaivan, Andrian Mocanu şi Ion L
• Sport
26.03.13 - 19:12
Preliminariile CM 2014, zona Europa Programul partidelor care vor avea loc, vineri, 22 martie, în preliminariile Cupei Mondiale din 2014, zona Europa: Grupa A: Ora 19:00 - Croaţia - Serbia, la Zagreb; Ora 21:45 - Macedonia - Belgia, la Skopje;