CHAMPIONS LEAGUE

Bayern Munchen s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal după ce a învins pe Manchester United cu scorul de 3-1 (0-0), miercuri seara, pe "Fussball Arena", în manşa secundă a sferturilor de finală. Au marcat: Mandzukic (59), Thomas Mueller (68), Robben (76), respectiv Evra (57). În primul meci, pe "Old Trafford", scorul a fost 1-1.

Atletico Madrid a reușit o calificare puţin scontată în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, după ce a învins pe FC Barcelona cu scorul de 1-0 (1-0), pe stadionul "Vicente Calderon", în manşa a doua a sferturilor de finală. După 1-1 pe "Camp Nou", Atletico a marcat rapid în faţa propriilor fani, prin Koke (5), un gol care pînă la urmă a decis soarta calificării. Dacă Barcelona ratează pentru prima oară calificarea în semifinalele competiției din sezonul 2006-07 încoace, Atletico a atins careul de aşi al celei mai importante competiţii intercluburi de pe continent pentru prima oară din 1974.

Marţi în semifinale s-au calificat Real (Madrid, Spania) şi Chelsea (Londra, Anglia).