LOTUL DE KICKBOXING A OBŢINUT 37 DE MEDALII LA CM

Evoluţie de excepţie pentru selecţionata Moldovei la Cupa Mondială de kickboxing din Ungaria. Lotul condus de Eugen Musalimov a cucerit, în premieră, 37 de medalii la această competiţie. Cinci sportivi au obţinut medalii de aur. Este vorba de Andrian Gologan, Ilie Mereacre, Petru Morari, Igor Boşcanean şi Alexandru Popa. Moldova, care a fost reprezentată de 41 de sportivi, a mai obţinut 14 medalii de argint şi 18 de bronz. „Liderul echipei noastre, Andrian Gologan, a avut cea mai bună prestaţie. El a luptat excelent în faţa unor adversari tari”, a declarat pentru IPN secretarul general al Federației Oriental Kickboxing din Moldova, Petru Coltuc. Următoarea competiție la care urmează să participe selecţionata de kickboxing a Moldovei este Campionatul Mondial, care se va desfăşura între 6-14 septembrie în oraşul Rimini (Italia).