ZIMBRU A CÎŞTIGAT CUPA MOLDOVEI LA FOTBAL

Zimbru Chişinău este noua deţinătoare a Cupei Moldovei. În finala disputată la Chişinău, elevii antrenaţi de Oleg Kubarev au dispus de marea rivală, Sheriff, cu 3-1. Tiraspolenii au evoluat mai mult de o oră în zece oameni, după eliminarea lui Luvannor. Atacantul Naţionalei Moldovei a văzut cartonaşul roşu după ce l-a lovit cu cotul pe Dedov, la un duel aerian. Zimbru a profitat de superioritatea numerică şi a deschis scorul, în minutul 50, prin tînărul Dan Spătaru. Peste 9 minute, Sheriff a egalat, cînd a punctat brazilianul Juninho Potiguar. În minutul 66, Stanojevic şi-a dat un autogol, iar Erhan a stabilit scorul final de 3-1 în minutul 78. „Aşa finală nu am mai avut. Stadionul plin, multă luptă, meci interesant. Suporterii şi jucătorii mi-au adus o fericire de nedescris”, a declarat, după meci, antrenorul Zimbrului, Oleg Kubarev, care în 2011 a cîştigat şi Cupa Belarusului. „Sezonul nu este satisfăcător. Am avut ca obiectiv atît cîştigarea campionatului, cît şi a Cupei Moldovei”, a spus antrenorul Sheriffului, Veaceslav Rusnac. Zimbru a cîştigat pentru a 6-a oară Cupa Moldovei. Zimbru şi Sheriff se vor întîlni şi în primul meci al sezonului viitor. Cele două rivale se vor bate la Tiraspol pentru Supercupa Moldovei. Zimbru a evoluat în următoarea componenţă: Denis Rusu, Iulian Erhan, Constantin Bogdan, Alexandru Vremea, Alexandru Dedov, Ademar Xavier (Radu Gînsari 62), Dmitri Klimovici, Kiril Pavliucek, Jean-Marie Amani (Serghei Ţîganov 53), Anatol Cheptine (Radu Gînsari 81), Dan Spătaru (Fernando Quintela 72).