Programul partidelor din Liga Campionilor şi Europa League Ieri seara s-a jucat primul meci din prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor dintre Bayern Munchen (Germania) şi FC Barcelona (Spania), iar astăzi, începînd cu ora 21.4
• Sport
23.04.13 - 19:34
Silvio Simatoc-Szegedi, fiul lui Nicolae Simatoc-Szegedi, campion al Spaniei la fotbal cu FC Barcelona în 1950-1951, originar din Grimăncăuţi (Briceni), a declarat, pe 22 aprilie, într-o conferinţă de presă, că a rămas plăcut sur
• Sport
22.04.13 - 19:06
Prim-ministrul desemnat Vlad Filat a participat, pe 18 aprilie, la deschiderea oficială a Campionatului Europei la Taekwon-do, Under 21, a informat Biroul comunicare şi relaţii cu presa de la Guvern. La evenimentul organizat la sala polivalentă d
• Sport
18.04.13 - 18:40
Moldova. FC Tiraspol a devenit a patra echipă care s-a calificat în semifinalele Cupei Moldovei la fotbal. În „sferturi” tiraspolenii s-au impus în faţa lui Zimbru Chişinău cu scorul de 2-0. Au marcat: Karaneicev (mi
• Sport
18.04.13 - 18:33
Pe 16 aprilie s-au disputat trei meciuri din cadrul sferturilor de finală ale Cupei Republicii Moldova la fotbal. Cea mai mare surpriză s-a produs în partida Dacia Chişinău – Veris Drăgăneşti, în care lidera Diviziei A a obţ
• Sport
17.04.13 - 18:50
Pe 15 aprilie s-a disputat ultimul meci din cadrul etapei a 26-a a campionatului Republicii Moldova la fotbal în care Speranţa Crihana Veche a dispus cu scorul de 3-1 de Olimpia Bălţi. În celelalte meciuri ale etapei au fost consemnate
• Sport
16.04.13 - 19:13
Halterofilii moldoveni au cucerit 9 medalii la Campionatul European de la Tirana (Albania), care s-a încheiat recent. Cel mai bun rezultat l-a înregistrat Oleg Sîrghi. Acesta a cucerit două medalii de aur şi una de argint, la cate
• Sport
15.04.13 - 18:47
Naţionala de rugby a Moldovei a învins Polonia cu scorul de 24-20 şi a urcat pe locul doi în grupa 1B a Cupei Europei pe Naţiuni, ediţia 2012-2014, transmite publika.md. În partida de la Chişinău, Moldova a reuşit patru eseur
• Sport
15.04.13 - 18:46
Echipele Chelsea Londra, Fenerbahce Istanbul, Benfica Lisabona şi FC Basel s-au calificat în semifinalele Ligii Europa, în urma rezultatelor înregistrate în partidele disputate, pe 11 aprilie, în manşa secundă a sfert
• Sport
12.04.13 - 14:13
Bayern Munchen s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins, cu scorul de 2-0 (0-0) în deplasare, miercuri seară, pe Juventus Torino, în manşa a doua a sferturilor de finală. În tur, sc
• Sport
11.04.13 - 19:00
Halterofilul moldovean Oleg Sîrghi (categoria de greutate 56 kg) a devenit campion european la competiţia ce are loc în aceste zile în Albania. Sîrghi a cucerit două medalii de aur şi una de argint. El s-a clasat pe locul d
• Sport
11.04.13 - 18:59
Bayern Munchen a cîştigat, scor 2-0 partida jucată marţi seară pe teren propriu cu Juventus Torino în prima manşă din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Bayern a deschis scorul în minutul 1, prin David Alaba. Thomas
• Sport
03.04.13 - 18:55
Ţuţu a cîştigat turneul internaţional K-1 Constantin Ţuţu a cîştigat Centura Grand Prix-ului mondial de K-1 după ce l-a învins în finală pe olandezul Leon Miedema. Moldoveanul a avut cîteva ocazii bune de a c&ic
• Sport
02.04.13 - 19:08
Rezultatele înregistrate în preliminariile Cupei Mondiale, Zona America de Sud, sînt următoarele: Bolivia - Argentina, scor 1-1. Au marcat: Martins (25) - Banega (44); Chile - Uruguay, scor 2-0. Au marcat: Paredes (10), Eduardo Var
• Sport
28.03.13 - 18:24
Selecţionata de fotbal a Republicii Moldova a fost învinsă, marţi seară, cu scorul de 2-1 (0-0) de reprezentativa Ucrainei, în grupa H (zona Europei) din preliminariile Campionatului Mondial 2014. Partida s-a disputat pe stadionul Cer
• Sport
27.03.13 - 18:58
Luptătorii moldoveni nu au obţinut nici o medalie la CE În ultima zi a Campionatului European de lupte, sportivii din Moldova au avut evoluţii modeste, scrie publika.md. Luptătorii de stil greco-roman, Tudor Gaivan, Andrian Mocanu şi Ion L
• Sport
26.03.13 - 19:12
Preliminariile CM 2014, zona Europa Programul partidelor care vor avea loc, vineri, 22 martie, în preliminariile Cupei Mondiale din 2014, zona Europa: Grupa A: Ora 19:00 - Croaţia - Serbia, la Zagreb; Ora 21:45 - Macedonia - Belgia, la Skopje;
• Sport
20.03.13 - 19:27
Un duel între două selecţionate de mare clasă, confruntări între echipe prietene care în timpul meciului vor fi inamice şi posibili paşi decisivi pentru calificare în cazul unora dintre participante. Cu toate acestea ne
• Sport
19.03.13 - 18:35
Campionatul Moldovei la fotbal Pe 15 şi 16 martie s-au disputat meciurile din cadrul etapei a 23-a a campionatului Republicii Moldova la fotbal, Divizia Naţională. Iată rezultatele şi marcatorii: DACIA Chişinău – NISTRU Otaci 2-0 (Posmac
• Sport
18.03.13 - 19:23
Victorie surprinzătoare a lui Arsenal Arsenal Londra a obţinut miercuri o victorie surprinzătoare, cu scorul de 2-0, la Munchen în faţa lui Bayern, în manşa a doua a optimilor de finală. Englezii au fost însă eliminaţi, deoa