ŞTIRILE SPORTIVE

Roma şi-a luat revanşa în faţa lui Juve în Cupa Italiei

Juventus Torino a fost eliminată, marţi seară, în sferturile de finală ale Cupei Italiei, de AS Roma. Pe un stadion Olimpic plin-ochi, gruparea "giallo-rossa" s-a impus cu scorul de 1-0 şi s-a revanşat astfel pentru înfrîngerea cu 3-0 suferită în urmă cu 10 zile în campionat, la Torino. Atacantul ivorian Gervinho a marcat golul victoriei Romei, în minutul 79. Dar un rol important a avut introducerea pe teren a lui Pjanic, în minutul 75, care a schimbat în bine jocul gazdelor. La Juventus, antrenorul Antonio Conte a menajat mai mulţi titulari, deşi susţinea că-şi doreşte trofeul. Astfel, în primul unsprezece nu s-au găsit Liechsteiner, Pogba, Tevez sau Llorente. Ultimii doi au intrat spre final. Atacul "alb-negrilor" a fost format din Giovinco şi Quagliarella. În semifinalele Cupei Italiei, Roma va întîlni învingătoarea dintre Lazio şi Napoli.

Man City s-a calificat în finala Cupa Ligii Angliei

Portarul Costel Pantilimon a contribuit la calificarea echipei sale de club, Manchester City, în finala Cupei Ligii Angliei (Capital One). Marţi, "cetăţenii", cu românul între buturi timp de 90 de minute, au învins, la Londra, formaţia West Ham United în manșa a doua a semifinalelor. Au marcat Álvaro Negredo 3, 59 şi Sergio Agüero 24. În tur, Manchester City cîștigase, acasă, cu scorul de 6-0. În finala Cupei Ligii Angliei, Manchester City va întîlni pe Sunderland sau pe Manchester United. În tur, Sunderland s-a impus cu scorul de 2-1 pe teren propriu. Manşa a doua s-a jucat miercuri seara, 22 ianuarie, pe Old Trafford.

Real Madrid a învins la limită pe Espanyol

Real Madrid a învins, marţi seară, la limită, cu scorul de 1-0, în deplasare, formaţia Espanyol Barcelona, în prima manşă a sferturilor de finală ale Cupei Spaniei. Atacantul francez Karim Benzema a marcat unicul gol al meciului în minutul 25. Cele două formaţii se mai întîlniseră pe acelaşi stadion şi-n urmă cu 10 zile, în Primera División, cînd scorul a fost acelaşi, 1-0 pentru Real. Marţi, Espanyol a avut o şansă bună de a egala în minutul 83, dar Casillas, titular la Real, a salvat şa şutul lui Cordoba. Benzema a marcat, cu capul, al 101-lea gol al său în tricoul Realului.

01.05.24 - 00:04
01.05.24 - 00:12
01.05.24 - 00:11
02.05.24 - 01:12
02.05.24 - 13:35
02.05.24 - 01:15
02.05.24 - 13:34
02.05.24 - 13:32