ŞTIRILE SPORTIVE

Arventi a devenit premiant la Europenele de taekwondo

Evoluţie remarcabilă a sportivilor moldoveni la Campionatul European de taekwondo WTF, versiunea olimpică, desfăşurate la Baku. După ce Stepan Dimitrov a adus aurul pentru Moldova, a venit rîndul lui Vladislav Arventi să cucerească bronzul. Campion în categoria de greutate 68 de kg a devenit turcul Servet Tazegul, care l-a învins în finală pe rusul Alexei Denisenko. Arventi a luat bronzul şi la europenele de juniori din 2010. „Nu m-am aşteptat la aşa rezultate remarcabile. Marea surpriză a produs-o Stepan Dimitrov care a cucerit primul titlu european din istoria taekwondoului moldovenesc. A fost mai bun ca sportivi titraţi din Franţa şi Rusia. Sînt foarte mulţumit”, a declarat preşedintele Federaţiei Moldoveneşti de Taekwondo WTF, Igor Iuzefovici. Dimitrov a devenit campion european la categoria 54 de kg după ce a cîştigat finala cu grecul Georgios Simitisis. Moldova a fost reprezentată la Europenele de taekwondo de opt sportivi.

Zimbru s-a calificat în finala Cupei pentru prima dată în ultimii 7 ani

Zimbru este prima finalistă a Cupei Moldovei. Echipa antrenată de Oleg Kubarev a dispus cu 2-0 de Dacia, pe care a învins-o acum trei zile şi în campionat cu acelaşi scor. Zimbru şi-a dorit mai mult calificarea în finală, reuşind să marcheze cele două goluri în mitanul secund, prin bieloruşii Pavluchek şi Klimovich. "Galben-verzii" au mai avut şi o bară prin Dedov, în timp ce Dacia putea înscrie golul de onoare doar în ultimul minut, cînd Orbu nu l-a putut învinge pe portarul Rusu din faţa porţii. „Sînt foarte bucuros de această victorie. Mulţumesc jucătorilor şi suporterilor. A fost un meci interesant”, a declarat la conferinţa de presă de după meci antrenorul Zimbrului, Oleg Kubarev. Cea de-a doua finalistă a Cupei s-a decis miercuri seară la Orhei, unde Milsami a evoluat contra celor de la Sheriff. În cazul în care tiraspolenii vor cîştiga, Zimbru îşi va asigura un loc în preliminariile Ligii Europa. Asta pentru că echipa din Chişinău va întîlni campioana. Finala Cupei Moldovei este programată pentru 25 mai, la Chişinău.