Luptătoarea de stil liber Svetlana Saenco (75 kg) a obţinut medalia de bronz la prima ediţie a Jocurilor Olimpice Europene, care se desfăşoară la Baku (Azerbaidjan). Aceasta este prima distincţie cucerită de delegaţia moldovenească la Olimp
• Sport
17.06.15 - 19:07
Canotorul Oleg Tarnovschi s-a situat pe locul 7 la Olimpiada de la Baku Canotorul naturalizat Oleg Tarnovschi s-a clasat pe locul 7 la prima ediţie a Jocurilor Olimpice Europene de la Baku (Azerbaidjan) în finala cursei de 1000 metri. El a par
• Sport
16.06.15 - 19:00
Canotorul naturalizat Oleg Tarnovschi s-a calificat în finala cursei de 1000 metri la Jocurile Olimpice Europene de la Baku (Azerbaidjan). El a parcurs distanţa în 4 minute şi 1.200 secunde, s-a clasat pe locul trei în cursa sa cu
• Sport
15.06.15 - 18:41
Selecţionata Moldovei la fotbal a terminat pe 14 iunie, la Vaduz, la egalitate (1-1) meciul din preliminariile Campionatului European cu reprezentativa Liechtensteinului. Gazdele au deschis corul în minutul 20 prin Wieser. Oaspeţii au egalat
• Sport
15.06.15 - 18:39
Rezultatele de Sîmbată şi clasamentele Meciul zilei a avut loc la Amsterdam, unde Olanda a continuat forma slabă arătată în aceste preliminarii şi a obţinut abia în prelungiri un egal cu Turcia. Un alt egal tîrziu a ob
• Sport
14.06.15 - 13:04
Vineri, 12 iunie, a debutat prima ediţie din istorie a Jocurilor Europene, care s-a desfăşurat pe o arenă fabuloasă – Stadionul Olimpic din Baku, capitala Azerbaidjanului, acesta fiind multifuncţional şi cu o capacitate de 68.195 de locu
• Sport
13.06.15 - 14:52
FC Barcelona a cîştigat Liga Campionilor la fotbal, sîmbătă seara, după ce a învins-o pe Juventus Torino cu scorul de 3-1 (1-0), în finala disputată pe Olympiastadion din Berlin. Barca şi-a adjudecat al cincilea său tro
• Sport
08.06.15 - 11:45
Elveţianul Joseph Blatter, care a reuşit, vineri, să cîştige un al cincilea mandat consecutiv la preşedinţia FIFA, în ciuda scandalului uriaş care afectează instituţia de la Zurich, a produs un adevărat şoc în lumea fotba
• Sport
03.06.15 - 19:30
Mai mulţi membri ai Comitetului executiv al Federaţiei Internaţionale de Fotbal sînt chestionaţi de justiţia elveţiană, care l-ar putea chema la audieri, pe viitor, şi pe preşedintele FIFA, Joseph Blatter, a declarat duminică, pentru
• Sport
01.06.15 - 19:45
La nouă luni după victoria selecţionatei germane la Campionatul Mondial de fotbal 2014, maternităţile din Germania sînt pline ochi. În unele spitale nu mai este niciun loc liber, moaşele nu mai fac faţă, cursurile de pregătire &i
• Sport
20.05.15 - 18:41
Juve, în finală după o pauză de 12 ani Juventus Torino s-a calificat în finala Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, după ce a terminat la egalitate, 1-1 (0-1), cu Real Madrid, deţinătoarea trofeului, pe stadionul "Santiago B
• Sport
14.05.15 - 12:41
Bayern a cîştigat, dar Barcelona s-a calificat în finală Bayern München a învins-o pe FC Barcelona cu scorul de 3-2 (1-2), marţi seara, pe teren propriu, în manşa secundă a semifinalelor Ligii Campionilor la fotbal,
• Sport
13.05.15 - 18:49
Gluma care i-a adus moartea Numele lui Luciano Re Cecconi spune azi ceva poate doar celor foarte pasionaţi de fotbal sau celor din generaţia mea care au încă memoria bună. În anii 70 însă, era unul dintre cei mai buni mijlocaş
• Sport
11.05.15 - 18:37
FC Barcelona a făcut un pas mare spre finala Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Bayern Munchen cu scorul de 3-0 (0-0), miercuri seara, pe Camp Nou, în prima manşă a semifinalelor. Barca a avut un ultim sfert de oră re
• Sport
07.05.15 - 17:25
Juventus Torino a învins-o pe Real Madrid, deţinătoarea trofeului, cu scorul de 2-1 (1-1), marţi seara, pe teren propriu, în prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor la fotbal. ''Bătrîna Doamnă'' a făcut un meci foarte
• Sport
06.05.15 - 18:02
Gala va avea loc Duminică de la ora 04.00. Floyd Mayweather, în vîrstă de 37 de ani, este neînvins în 47 de meciuri, iar Manny Pacquiao, în vîrstă de 36 de ani, are 57 de victorii şi cinci înfrînge
• Sport
02.05.15 - 18:00
Echipele Sheriff Tiraspol şi Dacia Chişinău au obţinut dreptul să concureze în finala Cupei Moldovei la fotbal. Sheriff a promovat în ultima fază a competiţiei după ce a învins-o cu scorul 3-0 în semifinală pe Milsami
• Sport
30.04.15 - 15:10
Real Madrid şi Juventus Torino, în semifinale Real Madrid s-a calificat, miercuri seară, în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a învins, scor 1-0, pe teren propriu, pe Atletico Madrid, în manşa a doua din sferturile d
• Sport
23.04.15 - 13:32
Bayern Munchen s-a calificat, marţi seară, în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a învins, scor 6-1, pe teren propriu, gruparea portugheză FC Porto, în manşa a doua din sferturile de finală. În tur, Porto se impuses
• Sport
22.04.15 - 19:20
Fostul mare arbitru Nicolae Rainea a decedat la vîrsta de 81 de ani, au anunţat Federaţia Română de Fotbal şi Comisia Centrală a Arbitrilor. Născut pe 19 noiembrie 1933, la Brăila, Nicolae Rainea şi-a început cariera ca fotb