SINTEM EGALI LIECHTENSTEINULUI

Selecţionata Moldovei la fotbal a terminat pe 14 iunie, la Vaduz, la egalitate (1-1) meciul din preliminariile Campionatului European cu reprezentativa Liechtensteinului.

Gazdele au deschis corul în minutul 20 prin Wieser. Oaspeţii au egalat în minutul 43 cu un şut precis expediat de Boghiu. Ambele competitoare au avut şanse de a mai înscrie, dar au ratat.

Echipa moldoveană a evoluat în următoarea componenţă: Cebanu, Armaş, Epureanu (Carp,46), Erhan, Racu, Cojocari, Gaţcan, Patraş (M. Antoniuc, 89), Dedov, Boghiu, Cheptine (Milinceanu, 36).

Partida a fost urmărită de aproximativ 2 mii de spectatori.

Lotul naţional a acumulat două puncte şi se situează pe ultimul loc în clasamentul grupei G. Prima poziţie în top este deţinută de echipa Austriei (16 puncte). Ea este urmată de formaţiile Suediei (12 puncte), Rusiei (8 puncte), Muntenegrului (5 puncte) şi Liechtensteinului (5 puncte).

Următorul meci fotbaliştii moldoveni îl vor juca pe 5 septembrie în deplasare cu liderul turneului, Austria. (Moldpres)

Rezultatele rundei a 6-a

Rezultatele înregistrate în partidele disputate, vineri, în etapa a şasea din preliminariile Euro-2016 la fotbal:

Grupa A

Kazahstan - Turcia 0-1. A marcat: Turan '83.

Islanda - Cehia 2-1. Au marcat: Gunarsson '60, Sigthorsson '76 / Dockal '55.

Letonia - Olanda 0-2. Au marcat: Wijnaldum '67, Narsingh '71.

Grupa B

Andorra - Cipru 1-3. Au marcat: Dossa Junior '2 (autogol) / Mitidis '14, '45, '53.

Bosnia-Herţegovina - Israel 3-1. Au marcat: Visca '42, '75, Dzeko '45 (penalti) / Ben Haim '41.

Ţara Galilor - Belgia 1-0. A marcat: Bale '25.

Grupa C

Ucraina - Luxemburg 3-0. Au marcat: Kravets '49, Garmash '57, Konoplianka '87.

Belarus - Spania 0-1. A marcat: Silva '45.

Slovacia - Macedonia 2-1. Au marcat: Salata (8), Hamsik (38)/Hasani (67).

Grupa D:

Polonia - Georgia 4-0. Au marcat: Milik '62, Lewandowski '89, '90+2, '90+3.

Irlanda - Scoţia 1-1. Au marcat: Walters '38 / O'Shea '47 (autogol).

Gibraltar - Germania 0-7. Au marcat: Schurrle '28, '65, '71, Kruse '47, '81, Gundogan '51, Bellarabi '57.

Grupa E

Estonia - San Marino 2-0. A marcat: Zenjov '35, '63.

Slovenia - Anglia 2-3. Au marcat: Novakovici '37, Pecnik '84 / Wilshere '57, '73, Rooney '86.

Lituania - Elveţia 1-2. Au marcat: Cernych '64 / Drmic '69, Shaqiri '84.

Grupa F

Finlanda - Ungaria 0-1. A marcat: Stieber '82.

Irlanda de Nord - România 0-0.

Insulele Feroe - Grecia 2-1. Au marcat: Hansson '32, Olsen '70 / Papastathopoulos '84.

Grupa G

Liechtenstein - Moldova 1-1. Au marcat: Wieser '21 / Boghiu '44.

Rusia - Austria 0-1. A marcat: Janko '33.

Suedia - Muntenegru 3-1. Au marcat: Berg '38, Ibrahimovici '40, '44 / Damjanovici '64 (penalti).

Grupa H

Croaţia - Italia 1-1. Au marcat: Mandzukici '11 / Candreva '36 (penalti).

Malta - Bulgaria 0-1. A marcat: Popov '56.

Norvegia - Azerbaidjan 0-0.

Grupa I

Armenia - Portugalia 2-3. Au marcat: Pizzelli '14, Mkoyan '72 / Cristiano Ronaldo '29 (penalti), '55, '58.

Danemarca - Serbia 2-0. Au marcat: Y. Poulsen '13, J. Poulsen '87.