SUCCESE ALE SPORTIVILOR MOLDOVENI

Lotul de karate shotokan al Moldovei a cucerit 5 medalii de aur, 3 de argint și 6 de bronz la Campionatul European de la Debrecen (Ungaria), categoriile de vîrstă seniori și tineret. Astfel, țara noastră s-a clasat în premieră pe podium în clasamentul pe națiuni, fiind depășită de România și Ungaria. Liderul lotului, Vitalii Spînu a obținut trei medalii. Pe cea de aur a cucerit-o la kumite individual, ippon shobu, +80 kg, reușind să-l învingă în finală pe românul Radu Bogdan cu 5-0. La această probă podiumul a fost completat de Sandu Gazea. Cu medalii de aur s-au mai ales Anastasia Spînu, Mihail Volontir, Daniel Mutelica și Maxim Guțu. În ultimul act, ei au învins sportivi din Azerbaidjan, Bulgaria și România.

* * *

Atleta Alexandra Emilianov a stabilit un nou record național la aruncarea discului – 64,42 metri. Rezultatul înregistrat la Oklahoma este cu 8 cm mai mic decît standardul de calificare pentru Jocurile Olimpice de la Paris, dar în același timp o ridică pe eleva lui Vadim Hranovschi în clasamentul mondial, fapt care de asemenea îi poate aduce calificarea.

Sursa: olympic.md