Universiada: Încă trei medalii pentru moldoveni Maxim Mamulat a adus prima medalie de argint pentru Moldovala Universiada Mondială de la Kazan, transmite publika.md. În cadrul probei lupte la brîu, stil clasic, Mamulat a ajuns p&i
• Sport
10.07.13 - 18:47
Încă două medalii pentru moldoveni la Universiadă Dumitru Galagoţ şi Alexandru Rîşcan şi-au asigurat cel puţin medaliile de bronz la Universiada de la Kazan, anunţă publika.md. Cei doi pugilişti au ajuns în semifinalele c
• Sport
09.07.13 - 19:27
Britanicul Andy Murray a cîştigat cel de-al doilea turneu de Mare Şlem din carieră după ce s-a impus în finala de la Wimbledon în faţa numărului unu mondial, Novak Djokovic în trei seturi. Murray a devenit primul britani
• Sport
08.07.13 - 18:56
Marion Bartoli a cîştigat cel de-al treilea turneu de Mare Şlem al anului, Wimbledon. Tenismena din Franţa a învins-o în finală pe nemţoaica Sabine Lisicki. Bartoli a reuşit să cîştige trofeul fără a pierde vreun set
• Sport
08.07.13 - 18:55
Sebastian Vettel a obţinut prima sa victorie în Marele Premiu al Germaniei. Campionul mondial i-a depăşit pe Kimi Raikkonen şi Romain Grosjean în ultimele tururi şi astfel, şi-a trecut în cont a 30-a victorie din carieră. Mar
• Sport
08.07.13 - 18:53
Fundaşii echipei Internazionale Milano, Cristian Chivu şi Alvaro Pereira, sînt doriţi la formaţia Sampdoria Genova, a anunţat, luni, cotidianul portughez A Bola. Conform presei italiene, Chivu şi Pereira nu se află în planurile de
• Sport
08.07.13 - 18:52
Formaţia română FC Botoşani a terminat la egalitate, scor 2-2 (0-2), partida disputată, duminică seară, pe stadionul Zimbru din Chişinău, cu echipa Veris Chişinău, în cel de-al treilea meci amical disputat în cadrul stagiu
• Sport
08.07.13 - 18:49
Sportivii moldoveni au început foarte bine Universiada Mondială de la Kazan (Rusia), scrie publika.md. În a doua zi de concurs, moldovenii au cucerit trei medalii, toate de bronz. Halterofilul Oleg Sîrghi a urcat pe podiumul catego
• Sport
08.07.13 - 18:46
Chivu revine la Ajax? Fanii fostului căpitan al selecţionatei României, Cristian Chivu, fundaşul echipei Inter Milano, au ocazia să parieze pe posibila sa revenire la clubul olandez Ajax Amsterdam, a anunţat bookmaker-ul britanic Stanleyb
• Sport
04.07.13 - 18:50
Agnieska Radwanska, Sabine Lisicki, Marion Bartoli şi Kirsten Flipkens vor juca în semifinalele turneului feminin de la Wimbledon. Radwanksa a eliminat-o pe chinezoaica Na Li şi o va întîlni în următoarea rundă pe nemţoai
• Sport
03.07.13 - 18:49
Veris Chişinău şi Dinamo-Auto au primit Licenţa Naţională şi vor putea evolua din sezonul următor în primul eşalon fotbalistic din Moldova, comunică publika.md. FMF a acordat Licenţă Naţională şi echipei Saxan din Ceadîr-Lu
• Sport
03.07.13 - 18:47
Rezultate înregistrate în partidele disputate, marţi, în prima manşă a turului întîi preliminar al Ligii Campionilor: Shirak FC (Armenia) - Tre Penne (San Marino) 3-0. Au marcat: Fofana (36, 55, 64). Lusitans (Andorra
• Sport
Rosberg a cîştigat MP al Marii Britanii În Marele Premiu al Marii Britanii de la Silverstone nu mai puţin de patru piloţi au fost aproape de accidente grave din cauza exploziei pneurilor. Pînă la urmă, Nico Rosberg s-a impus &i
• Sport
02.07.13 - 19:44
Sheriff Tiraspol a cîştigat Supercupa Moldovei la fotbal. Campioana en titre s-a impus în faţa formaţiei FC Tiraspol, deţinătoarea Cupei Moldovei, cu scorul de 2-0. Echipa antrenată de belarusul Vitali Raşkevici a marcat cîte
• Sport
01.07.13 - 18:55
"Londonezii" în galben, trei clase peste "londonezii" în roşu Brazilia a cîştigat a patra Cupă a Confederaţiilor, ultimele trei consecutiv. Spania a jucat în ... „9 oameni”. Italia a luat „bronzul”
• Sport
01.07.13 - 13:18
Steaua va juca în Champions League Steaua Bucureşti a primit acceptul de a evolua în sezonul următor în Liga Campionilor, unde va întîlni în turul doi pe Vardar Skopje. Formaţia din România a fost pedepsit
• Sport
26.06.13 - 18:54
Nadal, eliminat de la Wimbledon! Competiţia de Mare Şlem de la Wimbeldon a produs prima mare surpriză. Chiar din primul tur a fost eliminat Rafael Nadal, recentul cîştigător al turneului de la Rolland Garros. El a fost învins de un s
• Sport
25.06.13 - 19:22
Tragerea la sorţi a cupelor europene Sheriff Tiraspol, campioana Republicii Moldova la fotbal, şi-a aflat adversarul din turul preliminar al Ligii Campionilor, după tragerea la sorţi de la Nyon din 24 iunie. Tiraspolenii vor juca cu formaţia Sut
• Sport
24.06.13 - 19:11
Brazilia şi Italia, în semifinalele Cupei Confederaţiilor Naţionala Braziliei s-a calificat în semifinale la Cupa Confederaţiilor la fotbal pe care o găzduieşte după ce miercuri seară a învins, cu scorul de 2-0, naţionala M
• Sport
20.06.13 - 19:27
Iranul şi Coreea de Sud, calificate la CM 2014 Reprezentativa Iranului a învins cu scorul de 1-0 selecţionata Coreei de Sud, într-o partidă din preliminariile Cupei Mondiale de fotbal ediţia 2014, disputată la Seul, rezultat în