Comitetul Național Olimpic și Sportiv a găzduit un seminar destinat pregătirii către Jocurile Olimpice de la Paris. La eveniment au asistat reprezentanții federațiilor naționale, sportivii cărora au obținut cote de calificare sau au șanse
• Sport
21.03.24 - 14:35
5 sportivi moldoveni beneficiază începînd cu 1 noiembrie 2023 de burse din partea Solidarității Olimpice pentru o mai bună pregătire către Jocurile Olimpice de la Milano-Cortina, programate în perioada 6-22 februarie 2026. Cei
• Sport
20.03.24 - 21:52
Boxerul moldovean Alexandru Paraschiv a obținut trei victorii la turneul de calificare din Italia în categoria de greutate 63,5 kg. El i-a învins pe chinezul Wang Xiangyang, germanul Assan Hansen și spaniolul Flores Luque Salvador. Apoi
• Sport
14.03.24 - 12:41
Judocanul moldovean Adil Osmanov a cucerit medalia de aur la Grand Prix-ul Austriei. El a repurtat 5 victorii în categoria de greutate 73 kg, cu Jano Ruebo (Germania), Ramazan Kodzhakov (Bahrain), Ioan Dzitac (România), Koen Heg (Țările
• Sport
13.03.24 - 14:35
Țintașa Anna Dulce a cucerit medalia de aur la Campionatul European din Ungaria la proba pistol aer comprimat 10 metri. Eleva lui Oleg Moldovan a fost urmată de Simal Yilmaz (Turcia) și Zorana Arunovic (Serbia). Federația Sportivă Națională d
• Sport
05.03.24 - 18:52
Lotul național de tir cu arcul a cucerit două medalii de bronz la Campionatul European în sală, care a avut loc în Croația. Ambele distincții au fost aduse de echipele feminine, în concursul rezervat sportivelor de pînă
• Sport
29.02.24 - 17:45
Alisa Glinka (37 de ani) s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris la proba de echitație! Potrivit forului internațional de profil, ea și-a asigurat un loc în concursul individual de dresaj. Hai să o felicităm pe Alisa și să-i trans
• Sport
20.02.24 - 13:33
Luptătoarea Irina Rîngaci a cucerit medalia de bronz la Campionatul European de la București. Ea a obținut două victorii în categoria de greutate 65 kg, cu Dinara Kudaeva și turcoaica Kadriye Aksoy. Rîngaci a fost învins
• Sport
20.02.24 - 13:31
Mariana Draguțan a cucerit medalia de argint la Campionatul European Luptătoarea Mariana Draguțan a cucerit medalia de argint la Campionatul European de la București. Ea a dispus de maghiara Roza Szenttamasi și poloneza Roksana Zasina, dar &icir
• Sport
16.02.24 - 12:35
Luptătorul de stil greco-roman Victor Ciobanu a devenit vicecampion european. El a ratat șansa de a triumfa pentru a doua oară la București, după titlul din 2019. De această dată, sportivul de 31 de ani a cedat în finala categoriei de gr
• Sport
15.02.24 - 17:19
Artiom Deleanu a devenit campion european Luptătorul de stil greco-roman Artiom Deleanu a devenit campion european. La București el a obținut trei victorii în categoria de greutate 55 kg, cu bulgarul Stefan Grigorov, armeanul Manvel Khachatr
• Sport
14.02.24 - 12:58
Alexandr Mazur a devenit campion balcanic U20 la aruncarea greutății. Performanța lui de 20,00 metri, înregistrată la Belgrad, constituie și un nou record național la această categorie de vîrstă. Un alt atlet moldovean, Dumitru Ma
• Sport
06.02.24 - 15:34
Luptătorul de taekwondo Serghei Uscov a cucerit medalia de bronz la Austrian Open G-1. El a obținut două victorii în categoria de greutate 58 kg, cu sportivi din Iran și Israel, fiind învins de un olandez. Un alt luptător moldovean,
• Sport
05.02.24 - 13:43
Țintaşa Anna Dulce a cucerit medalia de bronz la turneul internațional H&N Cup, care s-a desfǎșurat la Munchen. Eleva lui Oleg Moldovan a concurat și la dublu, unde a ocupat locul 7 împreună cu Clementii Ursu. La competiție au evolu
• Sport
02.02.24 - 13:48
Biatlonista din Republica Moldiova, Alina Stremous, a devenit vicecampioană europeană în proba de individual pe distanța de 15 km, competiție din regiunea Brezno-Osrblie, Slovacia. Potrivit Ministerului Educației și Cercetării, sportiva
• Sport
30.01.24 - 14:44
Gemenii Valentin și Mihai Petic au disputat finala campionatului național la luptele greco-romane. Valentin a ieșit învingător în categoria de greutate 67 kg după ce a dispus în finală de Donior Islamov, iar Mihai s-a clasat p
• Sport
24.01.24 - 13:08
Andrei Cebotari și Adrian Adam au fost aleși cei mai buni rugbiști moldoveni ai anului 2023. Cebotari va primi premiul în proba de rugby 15, iar Adam în cea olimpică de rugby 7. Ambii joacă de mai mulți ani la cluburi din străinăt
• Sport
23.01.24 - 12:06
Au intrat în concurs primii sportivi moldoveni la Jocurile Olimpice de tineret de la Gangwon 2024. Este vorba de cei trei biatloniști Arina Rusu, Vladislav Maistrov și Dinu Belevac. Arina Rusu a concurat pe distanța 10 km individual și
• Sport
22.01.24 - 13:59
Un nou sportiv moldovean este lider în clasamentul mondial. După judocanul Denis Vieru și luptătoarea Anastasia Nichita, a venit rîndul canoistei Elena Glizan să preia șefia în proba de 1000 de metri. De asemenea, ea ocupă loc
• Sport
19.01.24 - 12:01
Luptătoarea Anastasia Nichita a urcat pe primul loc în clasamentul mondial în categoria de greutate 57 kg. Asta după ce a urcat pe podium la turneul Zagreb Open. Dintre luptători în Top 10 se mai clasează Mariana Draguțan (55 k