A afișat un mesaj la cameră după ce a dat gol și imediat după meci a fost arestat! Imediat după ce a marcat, Sagiv Jehezkel a mers la o cameră tv și a arătat mesajul pe care îl avea scris pe bandajul de la încheietura mîini
• Sport
16.01.24 - 17:03
Luptătoarele Mariana Draguțan (55 kg), Anastasia Nichita (57 kg) și Mariana Cherdivară-Eșanu (59 kg) au urcat pe podium la turneul Zagreb Open. Anastasia Nichita s-a ales cu medalia de bronz, după ce a cedat doar în fața viitoarei c&icir
• Sport
15.01.24 - 18:55
Ediția a patra a Jocurile Olimpice de Iarnă pentru Tineret va avea loc la Gangwon (Coreea de Sud), în perioada 19 ianuarie – 1 februarie 2024. La fel ca la Lausanne (Elveția), în 2020, Republica Moldova va fi reprezentată de 5 s
• Sport
09.01.24 - 13:17
Șefa statului a participat la Gala Sportului, unde i-a felicitat pe sportivi pentru performanțele lor și le-a apreciat efortul în munca pe care o depun zilnic: „Astăzi am sărbătorit Sportul - puterea care unește oameni, țări și
• Sport
18.12.23 - 14:02
Luptătoarea Anastasia Nichita și canoistul Serghei Tarnovschi au fost anunțați cîștigători ai premiilor Ministerului Educației și Cercetării în cadrul unei gale desfășurate la Arena Chișinău. Anastasia Nichita a devenit &icir
• Sport
18.12.23 - 14:01
Atleta Lilia Fisikovici a cucerit medalia de argint la Maratonul de la Malaga. Ea a înregistrat rezultatul 2.34:12, fiind întrecută cu 20 de secunde de o sportivă din Kenya. „Sînt foarte mulțumită de rezultatul obținută
• Sport
15.12.23 - 11:25
Pugilistul Alexandru Paraschiv a cîștigat Grand-Prix-ul de la Zagreb. În finala categoriei de greutate 67 kg, el a dispus de bulgarul Rumen Rumenov. La competiție au evoluat sportivi din 14 țări. Cu două luni în urmă, sportivu
• Sport
14.12.23 - 17:20
Luptătorul de taekwondo Dragoș Marinescu a cucerit medalia de argint la Campionatul European Under 21, care s-a desfășurat la București. În finala categoriei de greutate +87 kg, elevul Liliei Procopciuc a fost învins de grecul Sotiri
• Sport
13.12.23 - 13:37
Oleg Crețul și Ion Basoc au cîștigat Grand Prix-ul de la Tokyo la Para Judo. Ei s-au impus în categoriile lor de greutate, 90 kg, respectiv +90 kg. Oleg Crețul a obținut patru victorii, luîndu-și revanșa în fața unui s
• Sport
11.12.23 - 14:28
Judocanul Denis Vieru a cucerit medalia de bronz la Grand Slam-ul de la Tokyo în categoria de greutate 66 kg. El a dispus de francezul Romaric Bouda, portughezul Miguel Gago, spaniolul David Garcia Torne și francezul Daiki Bouba, fiind î
• Sport
04.12.23 - 13:33
Pe 27 noiembrie s-a disputat ultima partidă din cadrul etapei a XIII-a a Super Ligii în care Dacia Buiucani Chișinău a învins echipa FC Florești cu scorul de 2-1. Pentru oaspeți tot meciul a evoluat Maxim Mihaliov. A fost cea de-a 44
• Sport
28.11.23 - 18:33
Climentii Ursu și Anna Dulce au devenit cîștigătorii Grad Prix-ului din Serbia. Ei s-au impus la Under 16, respectiv U18. În concursul feminin pe echipe, formația compusă din Anna Dulce, Alexandea Homutova și Xenia Grosul, a cucerit
• Sport
27.11.23 - 19:08
Luptătorii Alexandru Cazacinschii (57 kg) și Pavel Voronin (91 kg) au cucerit medalia de bronz la Campionatul Mondial de Kickboxing WAKO, care se desfășoară în Portugalia. Un alt sportiv moldovean, Vasile Panainte s-a clasat pe locul 5 &ic
• Sport
25.11.23 - 13:01
Anna Dulce s-a impus la Campionatul Internațional de tir sportiv a României, proba pistol aer comprimat 10 metri. La competiția de la Iași au concurat circa 200 de sportivi din Ucraina, Bulgaria, R. Moldova și România. ”Scopul m
• Sport
23.11.23 - 17:17
Judocanul Radu Izvoreanu a devenit campion european Under 23. În Germania, el a obținut patru victorii în categoria de greutate 66 kg, cu muntenegreanul Petar Radovic, italianul Marco Feliziani, azerul Aydin Rzayev și letonul Anthony De
• Sport
20.11.23 - 13:53
Boxerii Școlii Sportive Specializate de box din satul Grimăncăuți au avut o evoluție bună la turneul internațional Golden Gong, care s-a desfășurat în capitala Macedoniei de Nord, Skopje. Davron Bozorov (71 kg), Vlad Gavriliuc (80 kg),
• Sport
13.11.23 - 14:14
Președinta Maia Sandu i-a felicitat pe sportivii moldoveni care s-au clasat pe locurile unu și trei la Campionatul European de Judo: „ne bucurăm pentru performanța strălucitoare a lotului național al Republicii Moldova la Campionatul Euro
• Sport
08.11.23 - 14:20
Judocanul Denis Vieru a devenit în premieră campion european. În Franța, sportivul de 27 de ani a obținut patru victorii în categoria de greutate 66 kg, cu armeanul Artyom Ghalachyan, finlandezul Luukas Saha, azerul Yashar Najafo
• Sport
04.11.23 - 13:57
Luptătorul de taekwondo Serghei Uscov a cucerit medalia de bronz la turneul internațional Dracula Open G-1, care s-a desfășurat la București. El a obținut 4 victorii în categoria de greutate 58 kg, fiind învins de un sportiv din Irl
• Sport
01.11.23 - 11:36
Națională de fotbal-tenis a Moldovei a cucerit 7 medalii de argint și 5 de bronz la Campionatul European din Cipru, clasîndu-se pe locul 2 în clasamentul general pe echipe din 16 țări participante. Argintul a fost cîștigat la