Luptătorii Alexandru Cazacinschii (57 kg) și Pavel Voronin (91 kg) au cucerit medalia de bronz la Campionatul Mondial de Kickboxing WAKO, care se desfășoară în Portugalia. Un alt sportiv moldovean, Vasile Panainte s-a clasat pe locul 5 &ic
• Sport
25.11.23 - 13:01
Anna Dulce s-a impus la Campionatul Internațional de tir sportiv a României, proba pistol aer comprimat 10 metri. La competiția de la Iași au concurat circa 200 de sportivi din Ucraina, Bulgaria, R. Moldova și România. ”Scopul m
• Sport
23.11.23 - 17:17
Judocanul Radu Izvoreanu a devenit campion european Under 23. În Germania, el a obținut patru victorii în categoria de greutate 66 kg, cu muntenegreanul Petar Radovic, italianul Marco Feliziani, azerul Aydin Rzayev și letonul Anthony De
• Sport
20.11.23 - 13:53
Boxerii Școlii Sportive Specializate de box din satul Grimăncăuți au avut o evoluție bună la turneul internațional Golden Gong, care s-a desfășurat în capitala Macedoniei de Nord, Skopje. Davron Bozorov (71 kg), Vlad Gavriliuc (80 kg),
• Sport
13.11.23 - 14:14
Președinta Maia Sandu i-a felicitat pe sportivii moldoveni care s-au clasat pe locurile unu și trei la Campionatul European de Judo: „ne bucurăm pentru performanța strălucitoare a lotului național al Republicii Moldova la Campionatul Euro
• Sport
08.11.23 - 14:20
Judocanul Denis Vieru a devenit în premieră campion european. În Franța, sportivul de 27 de ani a obținut patru victorii în categoria de greutate 66 kg, cu armeanul Artyom Ghalachyan, finlandezul Luukas Saha, azerul Yashar Najafo
• Sport
04.11.23 - 13:57
Luptătorul de taekwondo Serghei Uscov a cucerit medalia de bronz la turneul internațional Dracula Open G-1, care s-a desfășurat la București. El a obținut 4 victorii în categoria de greutate 58 kg, fiind învins de un sportiv din Irl
• Sport
01.11.23 - 11:36
Națională de fotbal-tenis a Moldovei a cucerit 7 medalii de argint și 5 de bronz la Campionatul European din Cipru, clasîndu-se pe locul 2 în clasamentul general pe echipe din 16 țări participante. Argintul a fost cîștigat la
• Sport
31.10.23 - 11:54
Șefa statului a transmis un mesaj de felicitare pentru sportivii moldoveni care, de curînd, au urcat pe podiumul învingătorilor. „Sărbătorim cu bucurie triumful a trei luptători excepționali! Irina Rîngaci și Alexandrin
• Sport
31.10.23 - 11:52
Luptătoarea Irina Rîngaci a devenit campioană mondială Under 23. La Tirana, ea a obținut 4 victorii în categoria de greutate 65 kg, cu indianca Monika, turcoaica Busra Efe, americanca Macey Ellen Kilty și Amina Tandelova. La 53 kg, M
• Sport
30.10.23 - 14:15
Luptătorul Radu Lefter a cucerit medalia de argint la Campionatul Mondial Under 23 de la Tirana. El a dispus de vicecampionul european la seniori din 2021, Sergei Kozyrev, născut în Osetia de Nord, ucraineanul de origine georgiană David Mche
• Sport
27.10.23 - 13:43
Luptătorul Ion Demian a cucerit medalia de argint la Campionatul Mondial Under 23 din Albania. El a dispus de ucraineanul Denys Sahaliuk, kazahul Nudraulet Bekenov, azerul Abduljalil Shabanov și georgianul Andro Margishvili. În finala categor
• Sport
25.10.23 - 12:11
Moldova a cucerit 5 medalii de aur și 3 de argint la Campionatul European Masters la pentatlon modern. Competiția a avut loc în premieră în țara noastră, în perioada 20-22 octombrie. Nicolae Omelianov s-a învrednicit cu p
• Sport
25.10.23 - 12:09
Dumitru Sardari și Melissa Wederkinck au devenit campioni europeni U21 la dansuri sportive Standard, care s-a desfășurat în Polonia. Ei au fost urmați de perechile din România și Estonia. Au concurat 49 de echipe. O altă pereche din
• Sport
23.10.23 - 13:52
Boxerul Alexandru Paraschiv s-a impus la Cupa Europei din Muntenegru. În finala categoriei de greutate 67 kg, el a dispus de italianul Gianluigi Palanga. În ultimul act a ajuns și Vasile Cebotari (75 kg), care a cedat în fața rusu
• Sport
19.10.23 - 17:16
Tandemul Dumitru Sardari – Melissa Wederkinck a cucerit medalia de bronz la Campionatul Mondial Under 21 la dansuri sportive, care a avut loc în Cehia. Ei au fost întrecuți de armenii Yaroslav Kiselev – Sofia Filipchuk și it
• Sport
12.10.23 - 18:16
Marin Robu a fost ales cel mai bun halterofil la 2023 EWF CUP, competiție găzduită de Grecia. A fost un turneu pe echipe, iar Marin a făcut echipă cu o fată din Grecia și nu cu Elena Erighina, care a participat și ea. Marin Robu a fost decora
• Sport
02.10.23 - 13:59
Irina Rîngaci s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris Luptătoarea Irina Rîngaci a cucerit medalia de bronz la Campionatul Mondial de la Belgrad și a obținut calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris! În finala mică a c
• Sport
25.09.23 - 17:30
Luptătoarea Anastasia Nichita a devenit vicecampioană mondială în categoria de greutate 57 kg. În finala de la Belgrad ea a fost învinsă cu 2-3 de japoneza Tsugumi Sakurai, triplă campioană mondială. La Mondialul din acest an
• Sport
21.09.23 - 17:39
Luptătoarea Mariana Draguțan a devenit medaliată cu bronz la Campionatul Mondial de la Belgrad. În finala mică a categoriei de greutate 55 kg, ea a dispus de canadianca Karla Gonzales. Mariana le-a mai învins pe turcoaica Melda Dernek