Festivalul Olimpic al Tineretului European se află la jumătatea drumului în regiunea Friuli Venezia Giulia din Italia. Miercuri au avut loc competiții la patinaj artistic pentru fete și băieți, la care a debutat și reprezentanta Moldovei
27.01.23 - 18:53
În zilele de 27-28 ianuarie 2023 Comitetul Național Olimpic și Sportiv din Republica Moldova găzduiește vizita delegației Comitetului Olimpic și Sportiv Român, condusă de Președintele Mihai Covaliu, campion olimpic. Membrii delega
27.01.23 - 18:49
Biatlonista Alina Stremous s-a clasat pe locul 7 în cursa individuală de 15 km la Campionatul European din Elveția. Cu 2 minute de penalitate, sportiva de 27 de ani a fost cronometrată cu 56.2 secunde mai mult decît campioana european
27.01.23 - 13:43
Ministrul Sporturilor din Rusia, Oleg Matîţin, a calificat drept „inadmisibilă” decizia Comitetului Internaţional Olimpic (CIO) de a recomanda reintegrarea sportivilor ruşi şi belaruşi în competiţiile internaţionale do
27.01.23 - 01:12
Anastasia Graceva este prima reprezentantă a Moldovei care va evolua la un Campionat European la patinaj artistic printre seniori. Competiția va avea loc la Espoo Metro Areena din Finlanda în perioada 25-29 ianuarie și va cuprinde sportivi d
23.01.23 - 12:04
Sorin Comșa (24 de ani), din Alba-Iulia, a cîștigat concursul de dat palme organizat de RXF, promoție românească de MMA. Competiția este foarte brutală, iar cîștigătorul s-a ales cu o jumătate de față distrusă, dar
21.01.23 - 01:15
Dublul medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice, chișinăuieanul Serghei Marcoci, a împlinit astăzi, 13 ianuarie, 60 de ani. A fost un jucător important al naționalei de polo pe apă a URSS-ului și apoi a echipei CSI. Atît în 198
13.01.23 - 12:24
Luptătorul de taekwondo, Serghei Uscov s-a calificat la Jocurile Europene de la Cracovia, programate în perioada 21 iunie – 2 iulie 2023. El are 23 de ani și concurează în categoria de greutate 58 kg. Serghei Uscov este premiant
13.01.23 - 12:21
Biatloniștii moldoveni au concurat la Cupa Mondială din Slovenia Orașul sloven Pokljuka a găzduit etapa a 4-a a Cupei Mondiale de biatlon, la care au concurat 4 sportivi moldoveni. Alina Stremous s-a clasat pe locul 31 la sprint 7,5 km și locul
10.01.23 - 11:14
Pele a murit la vîrsta de 82 de ani! Brazilianul se lupta de mai mult timp cu cancerul, iar corpul său a cedat pe 29 decembrie 2022. Pele este considerat de mulți specialiști cel mai mare fotbalist al tuturor timpurilor. Născut pe 23 octomb
30.12.22 - 00:36
Jucătorul echipei Rugby Team UTM, Igor Mișin a fost declarat cel mai bun rugbist moldovean al anului 2022, iar Nicoleta Meșină de la Poli Iași a fost aleasă cea mai bună rugbistă. Maxim Hoicev de la CSC Tiraspol a fost desemnat cel mai bun ju
29.12.22 - 17:44
Cei mai buni sportivi din țara noastră și antrenorii acestora au fost premiați, astăzi, de către prim-ministra Natalia Gavrilița și ministrul Educației și Cercetării, Anatolie Topală, la Gala Sportului 2022. În acest an, au fost ob
22.12.22 - 17:54
O analiză provocatoare Washington Post a declanșat reacții zgomotoase în întreaga lume Analiza publicată de o profesoară de istorie în cotidianul Washington Post a împărțit lumea în două.  Într-o
20.12.22 - 16:59
Anastasia Nichita și Serghei Tarnovschi, desemnați cei mai buni sportivi ai municipiului Chișinău în 2022 Cei mai buni sportivi și antrenori din municipiul Chișinău au fost premiați cu diplome de merit și premii bănești pentru perfor
19.12.22 - 18:32
A învins dramatic Franța și și-a trecut în palmares al treilea trofeu suprem Argentina s-a impus în fața Franței în finala Campionatului Mondial din Qatar, scor 2-2 (3-3 d.p., 4-2 d.l.d.), și a cucerit al treilea trofeu
18.12.22 - 20:18
Croația a terminat pe locul 3 la Cupa Mondială din Qatar, după 2-1 cu Maroc, în "finala mică". Au existat însă probleme de arbitraj, după ce ambele echipe au cerut cîte un penalty. Meciul a început fulminant. După o gaf
17.12.22 - 19:26
Franța s-a calificat în finala Cupei Mondiale din Qatar, după ce a învins selecționata Marocului, scor 2-0. Campioana mondială en-titre și-a respectat blazonul și a înscris după doar 5 minute prin Theo Hernandez, a cărui sem
14.12.22 - 23:36
Messi își duce echipa în finala Cupei Mondiale după o prestație fantastică, gol și două assist-uri Ce meci a făcut Lionel Messi, în semifinalele Cupei Mondiale! Argentina - Croația s-a terminat 3-0, după ce starul argentini
13.12.22 - 23:53
Echipa Geotermal Chișinău a devenit cîștigătoarea etapei finale a Ligii Veteranilor, ediția 2022, competiție care a adunat campioanele din regiunile Nord, Centru, Est și Sud. Este al doilea trofeu cucerit de formația din Chișinău, dup
12.12.22 - 18:00
Trupa lui Deschamps e în semifinale. Kane, un penalty transformat și altul ratat Franța a eliminat Anglia, scor 2-1, după un meci dramatic și s-a calificat în semifinale la Cupa Mondială 2022. Harry Kane, un penalty transformat și a
10.12.22 - 23:26