Rămîn doar 80 de zile pînă la deschiderea ediției a III-a a Jocurilor Europene, care vor avea loc în perioada 21 iunie – 2 iulie 2023 la Cracovia-Malopolska, Polonia. Pe data de 3 aprilie ora 11:00, CNOS va prezenta oficial
31.03.23 - 14:26
Confederaţia Germană a Sporturilor Olimpice (DOSB) continuă să susţină interdicţia participării sportivilor ruşi şi belaruşi la evenimente sportive internaţionale, legată de invazia rusă din Ucraina, dar nu va boicota Jocurile Olimpice
29.03.23 - 00:09
Maxim Răileanu a stabilit un nou record național Alergătorul Maxim Răileanu a avut o evoluție bună la concursul de elită Internationaler Korschenbroicher City-Lauf din Germania pe distanța de 10 km. Maxim a venit al doilea la linia de finiș
28.03.23 - 12:12
Natalia Zaițeva din Tiraspol și Tudor Vartic din Chișinău au fost aleși cei mai buni sportivi în cadrul campionatului Moldovei la înot, care s-a desfășurat la Tiraspol. Natalia s-a remarcat la 200 metri spate cu rezultatul 2:18.2,
24.03.23 - 15:03
Vasile Diacon a cucerit argintul la Europenele U23 Luptătorul Vasile Diacon a cucerit medalia de argint la Campionatul European Under 23 de la București. În finala categoriei de greutate 74 kg, el a fost învins de azerul Turan Bayramov.
20.03.23 - 18:09
Irina Rîngaci, podium la Europenele Under 23  Luptătoarea Irina Rîngaci a obținut medalia de bronz la Campionatul European Under 23 de la București. În ultimul meci, ea a dispus de italianca Laura Godino. Irina evoluează &i
17.03.23 - 14:06
Ministerul Educaţiei şi Ştiinţei din Letonia (IZM) a revocat decizia de a retrage sprijinul pentru jucătoarea de tenis Jelena Ostapenko şi pentru doi ciclişti din cauza participării lor la competiţii alături de sportivi ruşi şi belaruşi,
17.03.23 - 00:10
Luptătorul de stil greco-roman Alexandrin Guțu a devenit campion european Under 23. În finala categoriei de greutate 77 kg, el a dispus de azerul Khasay Hasanli. Alexandrin i-a mai învins la București pe cehul Michal Zelenka, georgianu
15.03.23 - 11:40
Atleta Dimitriana Bezede a ocupat locul 4 la Cupa Europei la aruncări lungi, care se desfășoară în Portugalia. Ea a înregistrat rezultatul 17.71 metri la proba aruncarea greutății. Pe primele trei locuri s-au clasat portugheza Jessi
13.03.23 - 12:54
Un grup de 42 de foşti olimpici canadieni au cerut Comitetului Olimpic Canadian (COC) să-şi retragă susţinerea privind participarea sportivilor ruşi şi belaruşi la JO din 2024 de la Paris, cu excepţia cazului în care Rusia se retrage d
10.03.23 - 00:15
Anna Dulce a stabilit un nou record al Moldovei la tir, 10 metri, în cadrul Campionatului European de la Tallinn. Ea a înregistrat rezultatul 573 de puncte, reușind calificarea în finală. La masculin, Denis Popov a obținut 563 de
09.03.23 - 21:48
97 de boxeri au concurat la campionatul național de juniori U18. S-au impus reprezentanții din Grimăncăuți, Chișinău, Bălți, Comrat, Tiraspol și Orhei. Camioni au devenit: Alexei Sarioglo (51 kg), Volodimir Melenciuc (54 kg), Igor Bondar (6
07.03.23 - 16:00
Atleta Dimitriana Bezede a ocupat locul 7 la Campionatul European în sală, care se desfășoară la Istanbul. Ea a înregistrat rezultatul 17.98 metri la aruncarea greutății. Campioană europeană a devenit portugheza Auriol Dongmo cu r
06.03.23 - 11:55
Moldovenii s-au remarcat la Open-ul European de la Varșovia Judocanii moldoveni au obținut trei medalii la Open-ul European de la Varșovia. Victor Sterpu a cîștigat categoria de greutate 81 kg după ce l-a învins în finală pe p
27.02.23 - 19:33
Atletul Maxim Răileanu și-a bătut recordul personal în cadrul maratonului de la Sevilla. El a înregistrat 2:11:11, rezultat care îl apropie de o calificare la Jocurile Olimpice de la Paris. ”Calificarea la Jocurile Olimpice
20.02.23 - 12:02
Medaliat cu bronzul olimpic la Tokyo (2021), Serghei Tarnovschi la un început frumos de august 2022 a mai reușit un rezultat de mare rezonanță, devenind în premieră campion mondial la canoe. Astfel, el a cîștigat meda
16.02.23 - 17:43
Preşedintele Comitetului Internaţional Olimpic (CIO), Thomas Bach, susţine că deschiderea porţilor ca sportivii ruşi şi belaruşi să participe la Jocurile Olimpice din 2024 de la Paris nu situează forul olimpic mondial de ”partea greş
14.02.23 - 00:47
Campioana europeană în exercițiu, Irina Rîngaci, și-a trecut în palmares și titlul de campioană națională Under 23. În finala categoriei de greutate 68 kg, ea a învins-o pe Vera Cuharschi. Iată toți cîști
13.02.23 - 12:06
Luptătoarea Anastasia Nichita a cîștigat turneul internațional Zagreb Open. Eleva lui Tudor Cîrlan a obținut 4 victorii în categoria de greutate 59 kg, cu azera Alyona Kolesnik, japoneza Yui Sakano și reprezentantele Ungariei,
07.02.23 - 16:51
Radu Izvoreanu și Mihail Latîșev au cucerit bronzul la Grand Prix-ul Portugaliei Judocanul Radu Izvoreanu (66 kg) a cucerit medalia de bronz la Grand Prix-ul Portugaliei. El a repurtat 4 victorii cu Kevin Loforte (Mozambic), Phelipe Pelim (Br
30.01.23 - 13:02