Sfîntul Gheorghe s-a calificat în turul doi preliminar al Ligii Europa. Echipa antrenată de Serghei Cebotari a eliminat locul doi din campionatul Belarusiei, Șahtior Soligorsk. Sfîntul Gheorghe s-a impus în deplasare după c
• Sport
28.08.20 - 10:37
În seara zilei de 27 august, Preşedintele ţării, Igor Dodon, alături de deputați în Parlamentul Republicii Moldova, reprezentanți ai guvernului și primăriei municipiului Chișinău, ai Federației Moldovenești de Fotbal, a p
• Sport
28.08.20 - 10:33
Sheriff a debutat cu dreptul în noua ediție a Ligii Campionilor. Formația tiraspoleană a învins campioana Luxemburgului, Fola Esch, cu 2-0. Golurile au fost marcate de Anatole Abang (minutul 36) și Andrej Lukic (81). „În p
• Sport
20.08.20 - 17:11
Mijlocașul echipei naționale, Artur Ioniță, va evolua pentru a treia echipă din cariera sa în Serie A. Astăzi, jucătorul de 30 de ani, va pleca într-un cantonament în Austria, alături de nou-promovata Benevento, echipă care
• Sport
19.08.20 - 17:38
Nistru Chișinău a cucerit, în premieră, Cupa Moldovei la fotbal pe plajă. În finală, echipa antrenată de selecționerul Moldovei, Ruslan Pernai, a trecut, în prelungiri, de multipla deținătoare a trofeului, Djoker Chișinău
• Sport
18.08.20 - 17:49
Atacantul naționalei Moldovei, Alexandru Boiciuc, a revenit în campionatul României. Jucătorul de 22 de ani a semnat cu Academica Clinceni, unde îl va avea coleg pe Eugeniu Cebotaru. Boiciuc s-a lansat în fotbalul mare la Po
• Sport
13.08.20 - 17:23
Sheriff a învins-o cu 4-1 pe Petrocub, în cel mai tare meci al etapei a 8-a din Divizia Națională. Grație victoriei, echipa tiraspoleană s-a distanțat la 5 puncte de Petrocub, care continuă să se situeze pe locul secund. Croatul Ga
• Sport
06.08.20 - 17:27
Speranța a învins-o pe Codru cu 1-0, la Hîncești, în primul meci al etapei a 8-a din Divizia Națională. Singurul gol a fost marcat de Oleksandr Iermachenko, în minutul 23. La mijlocul reprizei secunde, Speranța a ratat ș
• Sport
05.08.20 - 17:14
Dinamo-Auto a ratat șansa de a urca pe locul 4 în Divizia Națională. Echipa antrenată de Igor Dobrovolski s-a mulțumit cu un rezultat de egalitate împotriva formației Zimbru, scor 1-1, în cadrul ultimului meci al etapei a șap
• Sport
03.08.20 - 17:25
Milsami a învins-o pe Zimbru cu 1-0, în ultimul meci al etapei a 6-a din Divizia Națională. Singurul gol a fost marcat de Sergiu Nazar, în minutul 17. „A fost un meci greu pentru noi. După cinci meciuri s-a simțit oboseala
• Sport
28.07.20 - 18:00
Sheriff a învins-o pe Milsami cu 1-0, în ultimul meci al etapei a cincea din Divizia Națională. Singurul gol a fost marcat din penalty de Castaneda. Conducerea echipei Milsami a criticat decizia arbitrului Andrei Breguța de a dicta pen
• Sport
24.07.20 - 16:47
Ultima destinație din cadrul vizitei de lucru de pe 23 iulie a șefului statului în raionul Strășeni a fost complexul sportiv din satul Pănășești, construit recent. Igor Dodon a fost plăcut surprins de amploarea și calitatea lucra
• Sport
24.07.20 - 13:51
Încă un fotbalist moldovean a devenit campion peste hotare. Fundașul de 23 de ani, Denis Marandici a cucerit titlul în campionatul Sloveniei cu formația NK Celje. În ultima etapă, Celje a remizat pe teren propriu cu principala c
• Sport
23.07.20 - 16:40
Petrocub a dispus cu 2-0 de Dacia-Buiucani, în cadrul etapei a cincea din Divizia Națională. Golurile au fost marcate de Dan Taras (minutul 29) și Sergiu Plătica (86). În urma acestei victorii, Petrocub a urcat pe primul loc în
• Sport
23.07.20 - 16:28
Mijlocașul Cristian Dros va evolua în campionatul Letoniei. El a semnat cu echipa Spartaks Jurmala, unde îl va avea coleg pe fundașul Anatol Prepeliță. Cristian Dros are 22 de ani și a evoluat pînă acum la Zaria Bălți (2014-
• Sport
22.07.20 - 19:18
Fundașul moldovean Alexandru Epureanu a devenit campion al Turciei. Formația Istanbul Bașakșehir și-a adjudecat primul titlu de campioană din istorie după ce în penultima etapă de campionat a trecut de Kayserispor, cu 1-0. Epureanu a
• Sport
20.07.20 - 17:40
Sfîntul Gheorghe a învins-o pe Milsami cu 3-1, în ultimul meci al etapei a patra din Divizia Națională. Formația din Suruceni acumulează 9 puncte și se menține pe podium. Pe primele două locuri se află Sheriff, cu maximum de
• Sport
20.07.20 - 17:38
Sfîntul Gheorghe nu i-a permis echipei Zimbru să obțină prima victorie a stagiunii. În minutul 85, la scorul de 1-1, Zimbru a trimis mingea în bară, iar Sfîntul Gheorghe a înscris de două ori pe finalul partidei, pr
• Sport
13.07.20 - 17:03
Petrocub a obținut prima victorie în acest sezon a Diviziei Naționale. Echipa antrenată de Lilian Popescu a dispus de Dinamo-Auto, cu 3-1. Golurile au fost marcate de Racu 14, Ambros 45-pen, Damașcan 90, respectiv, Mihaliov 41-pen. În
• Sport
09.07.20 - 17:29
Naționala de fotbal a Moldovei va juca un meci amical în compania fostei campioane mondiale, reprezentativa Italiei. Partida este programată pentru 7 octombrie, pe stadionul „Ennio Tardini” din Parma, de la ora 21:45, transmite IP