Petrocub a învins-o pe Sfîntul Gheorghe, cu 4-0, chiar la Suruceni, în derby-ul etapei a 16-a din Divizia Națională. Echipa antrenată de Lilian Popescu a înscris cîte două goluri în fiecare repriză. Scorul a f
• Sport
26.10.20 - 17:03
Milsami se menține pe podium și după etapa a 15-a din Divizia Națională. Echipa antrenată de Serghei Dubrovin a dispus de Zimbru, cu 2-0. Ambele goluri au fost marcate de atacantul Artiom Puntus, în minutele 44 și 50. „Am obținut
• Sport
21.10.20 - 17:26
Автор рад 13-й победе Рафаэля Надаля на турнире «Ролан Гаросс». И невероятно рад, что Надаль легко справился с Новаком Джоко
• Sport
13.10.20 - 21:44
Naționala de fotbal a Moldovei a fost învinsă de Grecia, cu 0-2, în cel de-al treilea meci din cadrul Ligii Națiunilor. Golurile de la Atena au fost marcate de Bakasetas (45+3 – penalty) și Mandalos (50). În minutul 45+1,
• Sport
12.10.20 - 15:15
Selecționata de fotbal a Moldovei a cedat cu 0-6 în amicalul cu Italia, disputat la Florența. Este pentru a doua oară cînd ”tricolorii” pierd la un asemenea scor categoric. Pe 6 iunie 2001, Moldova a pierdut cu 0-6 în
• Sport
08.10.20 - 13:55
Naționala Moldovei va întîlni în această seară, pentru a 5-a oară, Italia. Echipa lui Roberto Mancini vine după o serie impresionantă din 13 victorii și 3 remize. Contra fostei campioane mondiale nu vor putea evolua Radu G&ic
• Sport
07.10.20 - 16:45
Medaliații de la Cupa Mondială din Ungaria s-au remarcat și la campionatul național de canoe. Daniela Cociu și Maria Olărașu s-au impus la dublu pe distanțele de 200 și 500 de metri. Serghei Tarnovschi a concurat la dublu împreună cu
• Sport
05.10.20 - 17:36
Miercuri, 7 octombrie, Italia și Moldova se vor întîlni pentru a 5-a oară. Pînă acum, ”Squadra Azzura” s-a impus de 4 ori în preliminariile Campionatului Mondial. De această dată, Italia vine după cea mai bun
• Sport
03.10.20 - 16:21
Sportul în Republica Moldova are viitor datorită susținerii din partea lui Igor Dodon, a declarat campioana Republicii Moldova, laureată a Campionatului Europei la taekwondo, Tatiana Țîmbalari, la evenimentul de lansare a candidatului
• Sport
02.10.20 - 13:05
Moldova a cucerit două medalii la Cupa Mondială de caiac-canoe din Ungaria. Serghei Tarnovschi a revenit în stil de mare campion după suspendarea de aproape patru ani. Sportivul de 23 de ani a cîștigat medalia de aur pe distanța de 1
• Sport
28.09.20 - 18:11
Milsami are șase victorii consecutive în Divizia Națională. Echipa antrenată de Serghei Dubrovin a urcat pe locul 2 după ce a învins-o pe teren propriu pe Dacia-Buiucani, cu 2-0. Dragan a transformat penalty-ul din minutul 69, iar Na
• Sport
23.09.20 - 17:08
Astăzi Președintele țării, Igor Dodon, a avut o întrevedere cu cele mai puternice echipe de volei masculin din Republica Moldova „Olimp-Moldova-USM” și „Dinamo-MAI-Speranța”. Ambele echipe au în palmares numeroase
• Sport
16.09.20 - 18:47
Doi atacanți ai naționalei Moldovei s-au transferat la alte echipe. Al treilea golgheter din campionatul din Belarus, Ion Nicolaescu, s-a transferat în campionatul Slovaciei. Jucătorul de 22 de ani va evolua pentru liderul la zi, DAC Dunajsk
• Sport
16.09.20 - 14:47
Andrian Mardare a urcat din nou pe podium la un turneu de anvergură disputat din Germania. După argintul de la European Challenge de la Dessau, atletul de 25 de ani a reușit aceiași performanță și la World Challenge de la Berlin. De această d
• Sport
14.09.20 - 17:52
Echipele de fotbal pe plajă Olimpia-Stels și Djoker Chișinău și-au încheiat evoluția la turneul Euro Winners Cup 2020, care se desfășoară în orașul portughez Nazare. Olimpia a pierdut cele două meciuri din grupă cu BSC Kristal
• Sport
11.09.20 - 17:45
Atletul Andrian Mardare a ocupat locul 2 la European Challenge de la Dessau (Germania), la proba aruncarea suliței. El a înregistrat rezultatul 84.41 metri, fiind întrecut doar de neamțul Johannes Vetter (86.17). Acum cîteva zile,
• Sport
09.09.20 - 17:13
Naționala de tineret a Moldovei a remizat cu echipa similară a Bosniei și Herțegovina, scor 1-1, în cadrul preliminariilor Campionatului European din 2021. Oaspeții au deschis scorul în minutul 50 prin Beganovic, dar ”tricolori
• Sport
09.09.20 - 16:54
Naționala de fotbal a Moldovei a debutat cu o remiză în noua ediție a Ligii Națiunilor. Elevii antrenați de Engin Firat au terminat la egalitate cu echipa statului Kosovo, scor 1-1. Atacantul de la Vitebsk, Ion Nicolăescu a deschis scorul
• Sport
04.09.20 - 12:46
Tenismanul moldovean Radu Albot, locul 70 în clasamentul mondial, a fost eliminat din primul tur de la turneul de Mare Șlem de la US Open. Sportivul de 30 de ani i-a cedat slovacului Norbert Gombos, numărul 104 mondial. Albot a fost înv
• Sport
02.09.20 - 16:31
Sheriff va întîlni învingătoarea perechii Inter Escaldes (Andorra) – Dundalk (Irlanda) în turul trei preliminar al Ligii Europa. Meciul va avea loc la Tiraspol, pe 24 septembrie. Sheriff va juca cel mai probabil cu Dund