CM-2018: BRAZILIA, PLEACA ACASA, FIIND INVINSA DE BELGIA!

Belgia a produs surpriza și a învins Brazilia în sferturile de finală de la Campionatul Mondial de fotbal din Rusia, scor 2-1.

Europenii și-au luat avans încă de la pauză. Fernandinho a înscris în proprie poartă în minutul 13, iar Kevin De Bruyne a marcat în minutul 31 pentru 2-0, cu un șut puternic la colțul lung. Din acest moment belgienii au renunțat la orice acțiune ofensivă, fiind mulțumiți cu contraatacuri, pe care n-au reușit însă dea vreo lovitură.

Brazilienii au căutat în permanență golul, dar l-au găsit abia în minutul 76. Intrat pe teren cu 3 minute mai devreme, Renato Augusto a reluat fantastic cu capul o centrare a lui Coutinho.

Echipa lui Tite n-a reușit însă mai mult și lasă locul în semifinalele competiției Belgiei, care va înfrunta Franța pentru calificarea în ultimul act al Cupei Mondiale, marți, 10 iulie, de la ora 21:00.

Este al patrulea Mondial la rînd în care Brazilia e eliminată de o echipă europeană: 2006 - Franța, 2010 - Olanda, 2014 - Germania și 2018 - Belgia.

Semifinale 100% europene la Mondial au mai fost în 1934, 1966, 1982, 2006.

Sursa: gsp.ro