Sport

Real Madrid şi BorussiaDortmund, în sferturile Ligii Campionilor

Real Madrid s-a calificat marţi în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins, cu scorul de 2-1 în deplasare formaţia engleză Manchester United în manşa a doua a optimilor de finală. În tur, scorul fusese egal, 1-1. Pe stadionul Old Trafford, United a deschis scorul printr-un autogol al lui Sergio Ramos, în minutul 48. În minutul 56, Nani de la gazde a fost eliminat destul de uşor de arbitrul turc Cuneyt Cakir, iar spaniolii au trecut imediat la conducerea jocului şi au reuşit să înscrie doup goluri într-un interval scurt de timp, prin Luka Modric în minutul 66 şi Cristiano Ronaldo în minutul 69. Este al doilea sezon la rînd în care Manchester United nu reuşeşte să treacă de optimi. Jose Mourinho nu a pierdut decît două dintre cele 16 dueluri cu Sir Alex Ferguson. Şahtior Doneţk, echipă antrenată de Mircea Lucescu şi Alexandru Spiridon, a pierdut cu scorul de 3-0 meciul jucat marţi la Dortmund, cu Borussia, în manşa a doua a optimilor de finală ale Ligii Campionilor. În urma acestei înfrîngeri, echipa ucrainiană a fost eliminată, deoarece în tur scorul a fost 0-0. Golurile învingătorilor au fost marcate de Felipe Santana 31, Mario Gotze 38, Jakub Blaszczykowski 59. Borussia Dortmund nu mai ajunsese în sferturile de finală ale Ligii Campionilor de 15 ani.

“Barca are toate armele pentru a trece de Milan”

Fundaşul argentinian al echipei FC Barcelona, Javier Mascherano, a declarat, marţi, într-o conferinţă de presă, că formaţia spaniolă are "toate armele" pentru a trece de AC Milan şi a se califica în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. "Dacă vom schimba unele lucruri, sînt sigur că ne vom califica. Fără îndoială, această echipă are toate armele pentru a întoarce rezultatul de la Milano şi pentru a ajunge în sferturile de finală. Cred că ne-am pierdut puţin încrederea şi aşa au venit eşecurile cu Milan şi Real Madrid", a spus Mascherano. Internaţionalul argentinian consideră că toţi jucătorii Barcelonei trebuie să dea mai mult pe teren pentru a compensa absenţa antrenorului Tito Vilanova. Partida FC Barcelona - AC Milan, din manşa secundă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor, se va disputa la 12 martie, de la ora 21:45. În tur, la Milano, Barcelona a fost învinsă, cu scorul de 2-0.

Simeone şi-a prelungit contractul cu Atletico

Tehnicianul argentinian Diego Simeone a ajuns la un acord cu oficialii clubului Atletico Madrid pentru prelungirea contractului pînă în 2017. "Atletico Madrid şi Diego Pablo Simeone au ajuns la un acord în privinţa prelungirii contractului pentru următoarele patru sezoane. Antrenorul, care a jucat la Atletico în două etape (1994-97 şi 2003-05), conduce echipa din decembrie 2011", a precizat Atletico pe site-ul oficial. Sub conducerea lui Simeone, Atletico a reuşit să cîştige Europa League la Bucureşti şi Supercupa Europei, iar în acest sezon a calificat echipa în finala Cupei Spaniei.