ZIMBRU CHISINAU MERGE IN TURUL DOI PRELIMINAR AL LIGII EUROPEI

Zimbru Chișinău a reușit calificarea în turul doi preliminar a Ligii Europei. Fotbaliștii moldoveni au avut o partidă dramatică contra georgienilor. Chiar dacă meciul a fost amînat pentru o jumătate de oră din cauza condiţiilor meteo, iar adversarii georgieni au deschis scorul în minutul 13, Zimbru a reușit să învingă cu scorul 3-2.

Jucătorii din Georgia au deschis scorul în minutul 13, gol bătut de Ivanishvili. Emerson de la Zimbru a egalat scorul în minutul 45, chiar înainte de încheierea primei reprize.

Chikhura a marcat repetat în minutul 55, prin Levan Kakubava. Căpitanul echipei moldovenești, Ion Jardan, a bătut al doilea gol al Zimbrului în minutul 61.

Golul victoriei galben-verzilor a fost marcat de Emerson, în minutul 93, astfel timițîndu-i pe cei de la Zimbru în turul doi preliminar al Europa League.

În partida tur, disputată săptămîna trecută la Chişinău, Chikhura a cîştigat cu 1-0.

Sursa: agora.md