REAL MADRID - BAYERN MUNCHEN 1-0

Real Madrid a învins pe Bayern Munchen cu scorul de 1-0 (1-0), miercuri seara, pe stadionul "Santiago Bernabeu", în prima manşă a semifinalei Ligii Campionilor la fotbal. Unicul gol al partidei a fost reuşit de francezul Karim Benzema (19), din centrarea lui Fabio Coentrao, la capătul unui contraatac. Bayern, deţinătoarea trofeului, a dominat meciul, a avut o posesie de 64 la sută, mai multe şuturi, atacuri, cornere, dar Real Madrid a fost mai pragmatică, s-a apărat bine şi a reuşit să îşi creeze cele mai mari ocazii de gol. După golul lui Benzema, Real a fost din nou aproape de gol (20), dar mingea trimisă de Cristiano Ronaldo a ajuns în braţele portarului Manuel Neuer. Repriza secundă a început cu o bună situaţie a madrilenilor, dar Neuer a respins şutul expediat de Ronaldo (47). Bavarezii au presat tot mai mult, iar şutul lui Robben (55) a fost respins de la colţul scurt de portarul Iker Casillas. Echipa lui Guardiola a avut două ocazii notabile în ultimele zece minute, prin Thomas Mueller (81), al cărui şut periculos din afara careului a fost deviat in extremis de un fundaş, după care Casillas a salvat golul (84) la şutul din careu al lui Mario Goetze. Bayern a cerut penalty în prelungirile partidei (90+2), cînd Mueller, în poziţie de finalizare, a fost busculat de Xabi Alonso, dar arbitrul englez Howard Webb a lăsat jocul să continue. Bayern a marcat în fiecare din precedentele 13 partide jucate în deplasare în Champions League, din februarie 2012, cînd FC Basel învingea formaţia germană cu 1-0, în prima manşă a optimilor de finală ale competiţiei.