LIGA CAMPIONILOR LA FOTBAL

Bayern Munchen a făcut-o de rîs pe AS Roma la ea acasă

AS Roma a avut parte de o înfrîngere ruşinoasă în Liga Campionilor, scor 1-7 cu Bayern Munchen, marţi seară, în Grupa E a competiţiei. La pauză, tabela de pe "Stadio Olimpico"arăta 0-5, spre stupefacţia celor 65.000 de spectatori prezenţi în tribune.

Au marcat Arjen Robben 8, 30, Mario Götze 23, Robert Lewandowski 25 şi Thomas Müller 36 (pen). În partea secundă, Roma a redus din handicap prin Gervinho (66), dar bavarezii nu s-au oprit şi au mai punctat de două ori prin Franck Ribéry 78 şi Xherdan Shaqiri 80. Roma mai trăise o umilinţă asemănătoare în sezonul 2006/2007, cînd a fost învinsă de Manchester United, în Anglia, tot cu 7-1.

Este de notat faptul că la Roma, formaţie care provine din ţara care de-a lungul timpului a dat cei mai buni fundaşi ai lumii, în repriza secundă 3 dintre cei 4 apărători au fost greci, celălalt fiind originar din Republica Centrafricană (Mapou Yanga-Mbiwa).

Şahtior – echipa cu cele mai multe goluri marcate într-o repriză

Echipa ucraineană Şahtior Doneţk, antrenată de românul Mircea Lucescu, a intrat marţi seară în istoria Ligii Campionilor. Gruparea din Doneţk a devenit echipa cu cele mai multe goluri marcate într-o repriză în Champions League, înregistrînd această performanţă la meciul din deplasare cu BATE Borisov, în Grupa H a competiţiei.

Şahtior Doneţk a înscris şase goluri în prima repriză a partidei cu BATE Borisov, prin Alex Teixeira '11, Luiz Adriano '27 (penalti), '36, '40, '44 şi Douglas Costa '35.

Tot marţi seară, Bayern Munchen a terminat la scorul de 5-0 prima repriză a meciului din deplasare cu AS Roma, din Grupa E a LC.

Echipele care au marcat cinci sau mai multe goluri într-o repriză în Ligii Campionilor:

0-6 BATE Borisov - Şahtior Doneţk (scorul la pauză), 21/10/2014

0-5 AS Roma - Bayern Munchen (la pauză), 21/10/2014

5-0 Bayern Munchen - OSC Lille (scor final: 6-1), 07/11/2012

5-2 AS Monaco - Deportivo La Coruna (score final: 8-3), 05/11/2003.

Rezultatele înregistrate marţi

Marti, s-au jucat opt meciuri contînd pentru etapa a treia din faza grupelor Ligii Campionilor. S-au disputat partide în Grupele E, F, G şi H. A fost o seară cu un număr de goluri record: 40. Rezultatele inregistrate marti in Champions League:

Grupa E

ŢSKA Moscova - Manchester City 2-2 (Doumbia 64', Natcho 86' - Aguero 29', Milner 38')

AS Roma - Bayern Munchen 1-7 (Gervinho 66' - Robben 8', 31', Gotze 24', Lewandowski 25', Muller 36', Ribery 78', Shaqiri 80')

Clasament: 1. Bayern München 9 puncte, 2. AS Roma 4, 3. Manchester City 2, 4. ŢSKA Moscova 1.

Grupa F

APOEL - PSG 0-1 (Cavani 87')

Barcelona - Ajax 3-1 (Neymar 8', Messi 25', Ramirez 94' - El-Ghazi 89')

Clasament: 1. Paris SG 7, 2. FC Barcelona 6, 3. Ajax Amsterdam 2, 4. APOEL Nicosia 1.

Grupa G

Schalke 04 - Sporting Lisabona 4-3 (Obasi 34', Huntelaar 51', Howedes 60', Choupo-Moting 93' - Nani 16', Silva 63', Silva 78')

Chelsea - NK Maribor 6-0 (Remy 13', Drogba 23', Terry 31', autogol Viler 54', Hazard 76', Hazard 90')

Clasament: 1. Chelsea Londra 7, 2. FC Schalke 04 5, 3. NK Maribor 2, 4. Sporting Lisabona 1.

Grupa H

FC BATE Borisov - Şahtior Doneţk 0-7 (Alex Teixeira 11', Luiz Adriano 28', 36', 40', 44', 80', Douglas 35')

FC Porto - Athletic Bilbao 2-1 (Herrera 45', Quaresma '75 - Fernandez 58')

Clasament: 1. FC Porto 7, 2. Şahtior Doneţk 5, 3. BATE Borisov 3, 4. Athletic Bilbao 1.