FC SEVILLA A CISTIGAT EUROPA LEAGUE

Formația spaniolă de fotbal Sevilla a cîștigat miercuri pentru a cincea oară în istoria sa Europa League, după ce a învins echipa engleză Liverpool cu scorul de 3-1 (0-1), în finala disputată pe stadionul "St. Jakob Park" din orașul elvețian Basel.

Liverpool a condus la pauză după reușita lui Sturridge din minutul 35. Sevilla, cu o repriză a doua mult mai bună, a revenit prin golurile lui Gameiro (46) și Coke (63, 70).

Învingătoare în Europa League și în precedentele două ediții ale competiției, Sevilla devine prima echipă care cîștigă o cupă europeană în trei sezoane consecutive după Bayern Munchen, care s-a impus în Cupa Campionilor între 1974 și 1976.

Sevilla a mai cîștigat Cupa UEFA sau Europa League în 2005, 2006, 2014 și 2015, la precedentele două ediții, tot sub conducerea antrenorului Unai Emery.

Prin această victorie, echipa spaniolă și-a asigurat participarea în grupele viitoarei ediții a Ligii Campionilor.

Liverpool rămîne cu victoriile din Cupa UEFA din 1973, 1976 și 2001.

Sursa: romaniansoccer.ro