JO-2016: ZALINA MARGHIEVA S-A CALIFICAT IN FINALA PROBEI DE ARUNCARE A CIOCANULUI

Atleta din Republica Moldova, Zalina Marghieva, a reușit să se califice în finala probei de aruncare a ciocanului din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro. Totodată, Marina Marghieva-Nikişenko a ratat calificările la aceeași probă.

Zalina Marghieva a evoluat în grupa A, iar Marina Marghieva-Nikişenko în grupa B. În fiecare grupă au concurat a cîte 16 atlete.

Zalina Marghieva a încheiat calificările la proba de aruncare a ciocanului cu rezultatul de 71 m 72 cm. Deși normativul olimpic a fost de 72 m, reprezentanta țării noastre a avut un rezultat de ajuns de bun comparativ cu celelalte sportive pentru a trece de etapa calificărilor. În total, sportiva a avut trei încercări: în prima încercare Marghieva a aruncat ciocanul la 68 m 80 cm, în cea de-a doua la 71 m 72 cm și În cea de-a treia la 70 m 90 cm. Conform rezultatelor finale, atleta din Republica Moldova a încheiat calificările pe locul 5.

Cel mai bun rezultat al Marinei Marghieva-Nikişenko în cadrul aceleeași probe a fost de 65 m 19 cm. Cele trei încercări ale sportivei au fost de 65 m 19 cm, 63 m 82 cm și 65 m 10 cm. În cele din urmă, Marghieva - Nikisenko a ocupat locul 24 care nu i-a permis să ajungă în finala probei.

Dimitriana Surdu a ratat calificările la proba de aruncare a greutății

Atleta din Republica Moldova, Dimitriana Surdu, în vîrstă de 22 de ani, a ratat calificările la proba de aruncare a greutății din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro.

Moldoveanca a concurat alături de alte 17 atlete în grupa A. Alte 18 concurente au evoluat în grupa B.

Dimitriana Surdu a încheiat calificările la proba de aruncare a greutății cu rezultatul de 15 m 25 cm. Astfel, reprezentanta țării noastre nu a putut depăși normativul olimpic de 18 m 40 cm.

În total, sportiva a avut trei încercări: în prima încercare Dimitriana a aruncat greutatea la 15 m 14 cm, iar în cea de-a doua și a treia încercări la 15 m 17 cm și respectiv 15 m 25 cm.

Conform rezultatelor finale, atleta din Republica Moldova a încheiat calificările pe locul 35 din 36 de participante.

Halterofila Natalia Prișcepa a ocupat locul 12

Halterofila din Republica Moldova, Natalia Prișcepa, s-a clasat pe locul 12 la categoria 75 kg din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeir.

Natalia Prișcepa, care a evoluat în grupa B, a reuşit un total de 213 kg, după ce a ridicat 97 kg la proba „smuls” şi 116 kg proba „aruncat”.

La proba „smuls”, Natalia a ridicat 93 de kg în prima încercare și 97 de kg în cea de-a doua. A treia încercare, de 100 de kg, halterofila din Republica Moldova a ratat-o.

La proba „aruncat”, sportiva noastră a ridicat în 2 încercări: 110 de kg și 116 de kg consecutiv, iar cea de 123 de kg a ratat-o.

Medalia de aur a fost cîştigată de nord-coreeana Rim Jong Sim (274 kg), cea de argint de belorusa Naumava Darya (258 kg), iar cea de bronz de spaniola Valentin Perez Lidia (257 kg).

În total la proba de haltere, 75 kg, feminin, au participat 15 sportive.

Tenis: Mergea și Tecău, medaliați cu argint în proba de dublu masculin

Tenismenii români Florin Mergea și Horia Tecău au cîștigat medaliile de argint în proba masculină de dublu, vineri, la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, după ce au fost învinși în finală de spaniolii Marc Lopez și Rafael Nadal cu 6-2, 3-6, 6-4.

Mergea și Tecău au adus României prima medalie olimpică la tenis și cu puțină șansă aceasta putea fi mai strălucitoare.

Cei doi români au cedat la capătul unui meci echilibrat, care a durat două ore și 26 de minute, presărat cu multe momente de dramatism.

Medaliile de bronz au revenit perechii americane Steve Johnson/Jack Sock, care a dispus cu 6-2, 6-4 de canadienii Daniel Nestor/Vasek Pospisil.

Haltere: Gabriel Sîncrăian, medaliat cu bronz la categoria 85 kg

Halterofilul român Gabriel Sîncrăian a cucerit medalia de bronz, vineri, la categoria 85 kg, în cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro.

Sîncrăian a totalizat 390 kg, după 173 kg la stilul smuls și 217 kg la aruncat.

Sportivul român a reușit toate cele șase încercări, 167, 171 și 173 kg la smuls, 204, 212 și 217 kg la aruncat, reușind să obțină bronzul după ce unii favoriți au ratat.

Kazahul Ulanov a ratat o tentativă la smuls și două la aruncat, clasîndu-se pe locul 4, tot cu 390 kg, dar diferența s-a făcut la greutatea corporală, Sîncrăian fiind mai ușor (84,33 kg față de 84,95 kg).

Aurul a fost cucerit de iranianul Kianoush Rostami, cu 396 kg, nou record mondial (179 kg la smuls, 217 kg la aruncat). Medalia de argint a fost adjudecată de chinezul Tian Tao, cu 395 kg (178 kg la smuls, 217 kg la aruncat), cu cîte o singură reușită la fiecare stil.

Bronzul cucerit de Sîncrăian este a treia medalie a delegației României la Rio, după aurul cucerit de echipa feminină de spadă și medalia tenismenilor Florin Mergea și Horia Tecău (aur sau argint).

Phelps, învins de singaporezul Schooling în finala la 100 m fluture

Singaporezul Joseph Schooling a cîștigat medalia de aur în proba de înot 100 m fluture din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro, în timp ce americanul Michael Phelps a obținut medalia de argint, a 27-a sa medalie olimpică.

Schooling, bronz la CM 2015, s-a impus în finală cu timpul de 50sec39/100, iar Michael Phelps, sud-africanul Chad Le Clos și ungurul Laszlo Cseh, cronometrați cu 51sec14/100, au intrat în posesia medaliilor de argint.

Phelps, triplu campion olimpic en titre la 100 m fluture, nu a reușit să-și conserve titlul, după ce declarase joi că este obosit după finalele de la Rio. El a cîștigat medalia de aur la Rio în probele de ștafetă 4x100 m liber, 200 m fluture, ștafetă 4x200 m liber și 4x200 m mixt.

Înotătorul american de 31 ani rămîne în palmares cu 22 medalii de aur, dar mai are sîmbătă o șansă în finala de 4x100 m mixt pentru a-și spori zestrea olimpică.

Surse: agora.md, agerpres.ro