SUCCESE ALE SPORTIVILOR MOLDOVENI

Luptătorul de taekwondo Serghei Uscov a cucerit medalia de bronz la Austrian Open G-1. El a obținut două victorii în categoria de greutate 58 kg, cu sportivi din Iran și Israel, fiind învins de un olandez. Un alt luptător moldovean, Dmitrii Suleac s-a clasat pe locul 9. Luna viitoare urmează turneul european de calificare către Jocurile Olimpice, programat în Bulgaria.

* * *

Judocanul Mihail Latîșev a ocupat locul 5 la Grand Slam-ul de la Paris. El i-a învins pe chilianul Jorge Perez, ucraineanul Mykhailo Svidrak, germanul Timo Cavelius și kazahul Abylaikhan Zhubanazar. În meciul pentru medalia de bronz a categoriei de greutate 81 kg, el a cedat în fața canadianului Francois Gauthier Drapeau. La 73 kg, Adil Osmanov a repurtat 4 victorii, cu portughezul Thelmo Gomes, americanul Jack Yonezuka, spaniolul Jorge Cano Garcia și mongolul Erdenebayar Batzaya. A fost învins de georgianul Giorgi Chikhelidze și kosovarul Akil Gjakova, care au urcat pe podium. Adil s-a clasat pe locul 7.

Sursa: olympic.md