KWASNIEWSKI: UCRAINA NU AR MAI TREBUI SA VISEZE LA NATO
![](https://moldova-suverana.md/uploads/articles/logo/4d3fe1c2d0f470d49860b184c3d2d506.jpg)
Fostul președinte polonez Aleksander Kwasniewski consideră că Ucraina ar trebui să renunțe la visul de a deveni membră a NATO, exprimîndu-și totodată îngrijorarea în legătură cu situația în domeniul securității din Polonia, țările baltice și Republica Moldova, relatează luni publicația ucraineană Evropeiskaia Pravda, care citează Frankfurter Allgemeine Zeitung. "Ucraina ar trebui să renunțe la visul său de a deveni membră a NATO. De asemenea nu este cazul de a vorbi despre atingerea obiectivului de a deveni membră cu drepturi depline a UE într-un viitor apropiat", a afirmat fostul președinte polonez. În același timp, Kwasniewski a spus că el "nu are nimic împotriva obiectivelor Kievului de a deveni la un moment dat membru cu drepturi depline al NATO". Vorbind la o reuniune a Fundației Koerber din Varșovia, Kwasniewski și-a exprimat îngrijorarea cu privire la securitatea țării sale, a statelor baltice și a Republicii Moldova, apreciind că situația din această regiune este mai puțin sigură decît acum 17 ani, cînd Polonia a aderat la Alianța Nord-Atlantică. Această situație s-a creat, în opinia sa, din cauza intensificării activității militare a Rusiei în apropierea granițelor Estoniei și Letoniei, precum și în Republica Moldova (Transnistria). În contextul exercițiilor ruse la granițele estice ale NATO, la summitul țărilor membre ale Alianței din 8 și 9 iulie de la Varșovia, urmează ca Alianța să decidă măsuri de consolidare a prezenței sale militare în Polonia și țările baltice, a menționat ex-președintele polonez. Dar nu va fi planificată o prezență permanentă a trupelor NATO pe scară largă în regiune, a spus el, explicînd că aceasta ar fi contrară prevederilor tratatului semnat de Alianța Nord-Atlantică și Rusia în 1997, notează Unian în pagina sa electronică.
Sursa: Agerpres
![Bombardamente rusești în mai multe regiuni ucrainene și alertă de atac aerian la nivel național Bombardamente rusești în mai multe regiuni ucrainene și alertă de atac aerian la nivel național](https://moldova-suverana.md/uploads/articles/logo/thumbs/cd2185c355ff4ef7b9333fecd1d0412e.jpg)
![Iranul avertizează SUA că dacă siturile sale nucleare vor fi atacate, ar duce la un Iranul avertizează SUA că dacă siturile sale nucleare vor fi atacate, ar duce la un](https://moldova-suverana.md/uploads/articles/logo/thumbs/01faafe1fb7532ef9dc1249ec1fea0de.jpg)
![La un summit informal, Luni, liderii europeni vor discuta despre o autonomie europeană de apărare în raport cu Rusia și SUA La un summit informal, Luni, liderii europeni vor discuta despre o autonomie europeană de apărare în raport cu Rusia și SUA](https://moldova-suverana.md/uploads/articles/logo/thumbs/98a59213ffa1b1d4ef96a0be28eafd05.jpg)
![Prim-ministrul canadian anunță că țara sa va oferi un răspuns puternic și imediat la tarifele vamale impuse de SUA Prim-ministrul canadian anunță că țara sa va oferi un răspuns puternic și imediat la tarifele vamale impuse de SUA](https://moldova-suverana.md/uploads/articles/logo/thumbs/2bdb087e1fbe73f9065f7636ec8eed12.jpg)
![În SUA, s-a declanșat operațiunea de demitere a agenților FBI care l-au investigat pe Trump În SUA, s-a declanșat operațiunea de demitere a agenților FBI care l-au investigat pe Trump](https://moldova-suverana.md/uploads/articles/logo/thumbs/7de07c5cef6577dcc450f4e516bdb664.jpg)
![După tarifele aplicate Chinei, Mexicului și Canadei de către Trump, acțiunile producătorilor auto europeni au scăzut drastic După tarifele aplicate Chinei, Mexicului și Canadei de către Trump, acțiunile producătorilor auto europeni au scăzut drastic](https://moldova-suverana.md/uploads/articles/logo/thumbs/ea38e1b723660dc292375fedb6ccb9a1.jpg)
![Într-un atentat cu bombă din Moscova, un paramilitar pro-rus din Donețk a fost rănit grav Într-un atentat cu bombă din Moscova, un paramilitar pro-rus din Donețk a fost rănit grav](https://moldova-suverana.md/uploads/articles/logo/thumbs/123d829308134b07dfb4f31a93023e49.jpg)
![Elon Musk vrea să închidă USAID Elon Musk vrea să închidă USAID](https://moldova-suverana.md/uploads/articles/logo/thumbs/c3a18fee831f5f3cab42e6e9b6d22378.jpg)
![Atacurile americane asupra grupării Stat Islamic din Somalia au ucis ”figuri-cheie” Atacurile americane asupra grupării Stat Islamic din Somalia au ucis ”figuri-cheie”](https://moldova-suverana.md/uploads/articles/logo/thumbs/c9ee3a68a88b1abc8900c45654fd7b97.jpg)
![SUA. Întrevedere Netanyahu-Trump focusată pe încheierea războiului din Orientul Mijlociu SUA. Întrevedere Netanyahu-Trump focusată pe încheierea războiului din Orientul Mijlociu](https://moldova-suverana.md/uploads/articles/logo/thumbs/cef3d06838597aeb35f4a67df14f71e0.jpg)
![Guvernul britanic adoptă măsuri severe împotriva căilor prin care inteligența artificială este folosită spre a crea conţinut pornografic infantil Guvernul britanic adoptă măsuri severe împotriva căilor prin care inteligența artificială este folosită spre a crea conţinut pornografic infantil](https://moldova-suverana.md/uploads/articles/logo/thumbs/aaaaa1f972d0e73ef5b265c4efa8ee13.jpg)
![Misterele construcției piramidei lui Cheops Misterele construcției piramidei lui Cheops](https://moldova-suverana.md/uploads/articles/logo/thumbs/e7aa71dcf9dd99d4580281f715c415ae.jpg)