Israelul a cerut, Marți, demilitarizarea totală în Gaza

Israelul a cerut, Marți, ”demilitarizarea totală a Fîșiei Gaza” pentru a trece la a doua fază a acordului de armistițiu cu Hamas intrat în vigoare în Ianuarie, o solicitare pe care mișcarea islamistă palestiniană a respins-o calificînd-o drept „nonsens”.

„Nu există un acord cu privire la faza a doua”, a declarat ministrul de Externe din Israel, Gideon Saar, la o conferință de presă la Ierusalim, relatează agențiile France Presse și Agerpres.

„Cerem demilitarizarea totală a Gazei. Hamas și Jihadul Islamic afară. Și dați-ne înapoi ostaticii. Dacă acceptă asta, putem aplica mîine faza a doua, va trebui doar să discutăm raportul de teroriști pe care vor să-i vadă scoși din închisorile noastre pentru fiecare nou ostatic eliberat”, a adăugat el.

Răspunsul grupării Hamas

Sami Abu Zuhri, membru al conducerii Hamas, a respins aceste cereri.

„Orice discuție despre armele de rezistență față de Israel este un nonsens. Armele rezistenței sunt o linie roșie pentru Hamas și pentru toate grupurile de rezistență”, a subliniat acesta, citat de Reuters și AFP.

„Este o chestiune nenegociabilă și orice discuție privind deportarea luptătorilor rezistenței sau a poporului nostru este respinsă în avans”, a adăugat el.

„Poporul nostru și rezistența sa sunt adînc înrădăcinate în pămîntul nostru”, a conchis Abu Zuhri.

Acesta le-a cerut mediatorilor și comunității internaționale să dea dovadă de putere de constrîngere împotriva ocupației israeliene pentru a-l împiedica pe prim-ministrul israelian Netanyahu să se sustragă angajamentelor sale, să tergiverseze continuarea procesului de armistițiu sau să reia războiul.

„Intrarea ajutorului este prevăzută de acordul de armistițiu”, a menționat el, referitor la textul acordului care nu a fost niciodată publicat.

Ajutorul umanitar pentru Gaza e principala sursă de venit a Hamas, acuză Israelul

Israelul și-a anunțat, Duminică, decizia de a suspenda ajutorul umanitar pentru Fîșia Gaza, pe fondul dezacordului cu Hamas cu privire la modul de a continua fragilul armistițiu intrat în vigoare pe 19 Ianuarie, după mai bine de 15 luni de război care a devastat teritoriul palestinian.

Scopul declarat de Benjamin Netanyahu este de a forța Hamas să accepte condițiile dictate de Israel pentru a trece la implementarea celei de-a doua etape a acordului de încetare a focului, obținut cu greu în Ianuarie prin medierea Qatarului, cu ajutorul Statelor Unite și Egiptului. Prima fază a armistițiului a permis întoarcerea în Israel a 33 de ostatici, inclusiv opt decedați, în schimbul eliberării a aproximativ 1.800 de prizonieri palestinieni.

Ministrul israelian de Externe a mai afirmat, citat Marți de Times of Israel și DPA, că principala sursă de venit a Hamas o reprezintă acum ajutorul umanitar pentru Fîșia Gaza, susținînd că grupul folosește bunurile în scopuri teroriste, conform biroului său.

Martori oculari au indicat că bande și luptători ai Hamas înarmați au jefuit în mod repetat transporturi de ajutoare în Gaza, vînzînd multe dintre bunurile confiscate la prețuri ridicate.

În conformitate cu termenii acordului din Ianuarie, a doua fază trebuie să permită eliberarea tuturor ostaticilor aflați în viață rămași în Gaza, în schimbul eliberării de noi deținuți palestinieni. Din cele 251 de persoane răpite în Israel la 7 Octombrie 2023 în timpul atacului Hamas care a declanșat ostilități, 58 sunt încă reținute în Fîșia Gaza, dintre care 34 au fost declarate moarte de Armata israeliană.

Ministrul israelian al Apărării, Israel Katz, a declarat, Luni seara, că Israelul va mai continua negocierile doar pentru cîteva zile.

 

01.03.25 - 01:34
02.03.25 - 02:04
02.03.25 - 02:07
02.03.25 - 02:06
01.03.25 - 01:40
01.03.25 - 01:38
01.03.25 - 01:46
02.03.25 - 02:02
03.03.25 - 00:23
03.03.25 - 00:25
03.03.25 - 00:27
03.03.25 - 00:29
01.03.25 - 01:36
03.03.25 - 00:30
02.03.25 - 02:09