Dmitri Paskov a comunicat că ordinul lui Putin de a nu lovi obiectivele energetice ucrainene a expirat

Kremlinul a anunţat, Vineri, că ordinul dat la 18 Martie de către preşedintele rus Vladimir Putin de a opri timp de 30 de zile loviturile asupra siturilor energetice din Ucraina „a expirat”, informează AFP, potrivit News.Ro.

„Moratoriul de o lună a expirat de fapt. Deocamdată, nu a mai existat nici o altă instrucțiune din partea comandantului suprem, preşedintele Putin”, a declarat purtătorul de cuvînt al Kremlinului, Dmitri Peskov, în timpul briefingului său zilnic de presă, ca răspuns la o întrebare a AFP.

Este vorba de sfîrşitul fragilului moratoriu pe care Moscova şi Kievul s-au acuzat reciproc că l-au încălcat, deşi au salutat în acelaşi timp armistiţiul parţial drept „un oarecare progres” pe calea rezolvării conflictului dintre ele.

Vladimir Putin anunțase, la data de 18 Martie, că a ordonat Armatei sale, în urma unei convorbiri telefonice cu omologul său american Donald Trump, să înceteze loviturile împotriva infrastructurii energetice ucrainene timp de 30 de zile. Statele Unite au anunţat, la rîndul lor, că au ajuns la un acord pe această temă cu Rusia, pe de o parte, şi cu Ucraina, pe de altă parte.

Cu toate acestea, existau încă unele neclarităţi cu privire la datele reale de început şi de sfîrşit ale armistițiului, precum şi cu privire la condiții, iar Kievul şi Moscova s-au acuzat reciproc aproape zilnic de încălcarea înţelegerii.

Donald Trump, care doreşte să pună capăt conflictului cît mai repede posibil, propusese, iniţial, o încetare a focului necondiţionată şi completă, al cărei principiu a fost acceptat de Kiev, dar respins de Vladimir Putin.

„Rusia aspiră să soluţioneze acest conflict, să îşi apere interesele şi rămîne deschisă dialogului”, a declarat Vineri Dmitri Peskov.

În acelaşi timp, secretarul american de stat Marco Rubio ameninţase, Vineri dimineața, la plecarea de la Paris, că Donald Trump are şi alte „priorităţi” şi dacă în cîteva zile nu există semnale clare că un acord de pace este realizabil între Moscova şi Kiev, atunci SUA vor renunţa să mai medieze între cele două părţi.