STIRI SPORTIVE

Luptătoarea Anastasia Nichita a cîștigat turneul internațional Poland Open. ”A fost un turneu zic mai dificil decît Campionatul European. Sînt mîndră că am cucerit medalia de aur. La Campionatul Mondial din acest an sper să mă prezint la fel de bine”, a declarat eleva lui Tudor Cîrlan.

***

Atletul Andrian Mardare a ocupat locul 7 la Campionatului Mondial din Statele Unite la proba aruncarea suliței. Elevul lui Valeriu Lungu a înregistrat rezultatul 82.26 metri. Campion mondial a devenit Peters Anderson din Grenada (90.54), care l-a întrecut pe campionul olimpic, indianul Chopra Neeraj (88.13).

***

Comitetul Naţional Olimpic și Sportiv transmite condoleanţe familiei, prietenilor, colegilor, odată cu trecerea în neființă a lui Alexei Vdovin, medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice de la Barcelona din 1992. A concurat și la Campionatul Mondial de polo pe apă din 1982, reușind să cucerească medalia de aur. Alexei Vdovin a decedat la vîrsta de 59 de ani. Dumnezeu să-l odihnească în pace!

Sursa: olympic.md