SERGHEI TARNOVSCHI VA PARTICIPA IN DOUA FINALE LA CAMPIONATUL EUROPEAN

Canoistul Serghei Tarnovschi va participa în două finale la Campionatul European din Germania. Comitetul Național Olimpic și Sportiv precizează că sportivul a obținut calificarea în probele de 500 și 1 000 de metri, transmite IPN.

Serghei Tarnovschi s-a clasat pe locul doi în runda de calificare pentru proba de 1000 de metri, la care au participat alți cinci sportivi. A urmat cursa pe distanța de 500 de metri, în care Tarnovschi a fost cronometrat cu cel mai bun timp.

Finalele vor avea loc pe 20 și 21 august.

La începutul lunii, Serghei Tarnovschi a cucerit medalia de aur la distanța de 5 000 de metri la Campionatul Mondial din Canada. Titlul de campion mondial a fost cîștigat de sportiv exact la un an după ce obținea bronzul la Jocurile Olimpice de la Tokyo.