SERGHEI TARNOVSCHI A DEVENIT CAMPION MONDIAL

Canoistul Serghei Tarnovschi a cucerit medalia de aur la distanța de 5 000 de metri la Campionatul Mondial din Canada. Titlul de campion mondial a fost cîștigat de sportiv exact la un an după ce obținea bronzul la Jocurile Olimpice de la Tokyo, transmite IPN.

Serghei Tarnovschi a înregistrat rezultatul 23:37.85, fiind urmat de cubanezul Serguey Madrigal (23:37.94) și germanul Sebastian Brendel (23:55.18). De asemenea, Tarnovschi a ocupat locul 6 pe distanța 1000 metri.

La feminin, Maria Olărașu s-a clasat pe locul 7 la 500 de metri. Duetul Daniela Cociu – Maria Olărașu a ocupat locul 7 la Mondialul din Canada pe distanța 500 de metri, repetînd același rezultat ca și la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Sportivele au concurat și la 200 de metri, unde s-au clasat pe locul 6.

La băieți, duetul Serghei și Oleg Tarnovschi a ocupat poziția a 10-a pe distanța 500 metri.