REAL MADRID, PAS MARE SPRE SFERTURI

Real Madrid este cu un pas în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Miercuri seară, formaţia spaniolă s-a impus, scor 2-0, în Germania, pe terenul grupării Schalke 04, în prima manşă a optimilor de finală. Deţinătorul Balonului de Aur, Cristiano Ronaldo, a spart gheaţa după o perioadă de ”secetă” şi a punctat în minutul 26. Brazilianul Marcelo, cu un şut superb de la 16 metri, a marcat al doilea gol în minutul 79. Acţiunea fusese precedată de o trecere spectaculoasă a lui Ronaldo printre doi apărători adverşi, urmată de o pasă către sud-american. A fost şi un duel între doi antrenori italieni, Roberto Di Matteo pe de o parte şi Carlo Ancelotti pe banca oaspeţilor. Experienţa celui din urmă dar şi valoarea net superioară a lotului şi-au spus cuvîntul. Returul se joaca pe 10 martie.

FC Basel şi FC Porto au remizat, scor 1-1, miercuri seară, în prima manşă a optimilor de finală. Elveţienii au condus o mare parte din meci, după reuşita frumoasă a lui Derlis González, din minutul 19, la capătul unei acţiuni personale. A egalat Danilor, în minutul 79, din lovitură de la 11 metri. Returul se joacă la Porto, pe data de 10 martie.

Sursa: romaniansoccer.ro