REAL A CÎŞTIGAT DAR L-A PIERDUT PE JAMES RODRIGUEZ

Real Madrid a cîştigat, scor 3-0, partida jucată pe teren propriu cu Celta Vigo în etapa a 14-a din campionatul Spaniei. Toate cele trei goluri ale meciului a au fost marcate de Cristiano Ronaldo în minutele 36 (pen.), 65, 81. În urma acestui rezultat, madrilenii şi-au consolidat prima poziţie, avînd 36 de puncte.

Din păcate, la meciul cu Celta, Real l-a pierdut pe James Rodriguez, care s-a accidentat. ”Bineînţeles că sîntem trişti pentru că s-a accidentat James. Dar îl vom avea la meciul următor pe Isco, ce a fost suspendat astăzi şi îl vom acea şi pe Kedhira”, a spus antrenorul Carlo Ancelotti după meci.

Accidentarea lui Rodriguez, care nu se ştie cît va sta în afara gazonului, survine înainte ca Real să se deplaseze la jumătatea acestei luni în Maroc, unde va disputa Campionatul Mondial al cluburilor.

Ronaldo, regele hattrick-urilor

Atacantul portughez al echipei Real Madrid, Cristiano Ronaldo, a marcat trei goluri în partida din campionatul Spaniei cu Celta Vigo. El a ajuns astfel la al 23-lea hattrick din carieră, depăşindu-i la acest capitol pe legendarii Alfredo di Stefano şi Telmo Zarra. Cristiano Ronaldo (29 de ani) se află la Real Madrid din anul 2009 şi mai are timp să bată multe recorduri în tricoul acestei formaţii.

Barcelona a cîştigat clar derbiul cu Espanyol

FC Barcelona şi-a adjudecat într-o manieră categorică, scor 5-1, partida jucată duminică, pe teren propriu, împotriva formaţiei Espanyol, în etapa a 14-a din Primera Division. Lionel Messi i-a răspuns parcă lui Ronaldo, ce reuşise un hattrick în meciul Realului cu Celta (3-0) şi a marcat tot de trei ori, în minutele 45, 50 şi 81. Celelalte reuşite au fost semnate de Gerard Piqué 53 şi Pedro 77. Oaspeţii au punctat primii, prin Sergio Garcia (13). În urma acestei victorii, Barcelona ocupă locul al doilea, cu 34 de puncte, în condiţiile în care lidera Real are 36 de puncte.

Sursa: romaniansoccer.ro

01.09.24 - 00:06
01.09.24 - 00:03
01.09.24 - 00:01
01.09.24 - 00:07
01.09.24 - 00:04
02.09.24 - 00:07
02.09.24 - 00:02