MOLDOVA A CUCERIT 12 MEDALII LA EUROPENELE LA FOTBAL-TENIS

Națională de fotbal-tenis a Moldovei a cucerit 7 medalii de argint și 5 de bronz la Campionatul European din Cipru, clasîndu-se pe locul 2 în clasamentul general pe echipe din 16 țări participante. Argintul a fost cîștigat la probele de triplu-juniori, dublu mixt și triplu mixt U21, dublu mixt și triplu mixt seniori, simplu și triplu seniori masculin. Medalia de bronz a fost obținută la proba de simplu și dublu juniori masculin, simplu și dublu seniori masculin.

Medaliații Campionatului European au devenit Alexandru Sîrghi, Denis Usatîi, Maxim Mereuță, Dumitru Munteanu, Ștefan Cotoman, Cristian Sterpu, Eugeniu Storoj, Victor Mocanu, Denis Andoni (toți – ȘS nr.12 Vadul lui Vodă), Iulian Cupeț, Alina Franchevici, Alexandra Miron (toți – CS Petrești Ungheni) și Laura-Maria Mereuță. Din staff-ul tehnic al lotului naţional au făcut parte Iurie Bulgareanu, Andrei Sîrghi și Ghenadie Bereghici.

Pentru sportivii moldoveni urmează Campionatul Monial din Danemarca din luna noiembrie.

Sursa: olympic.md