MERG IN OPTIMI BRAZILIENII SI ELVETIENII

Brazilia și Elveția sînt ultimele două echipe care s-au calificat în optimi la Cupa Mondială 2022. A fost un meci dramatic între Serbia și Elveția, în timp ce brazilienii s-au făcut de rîs cu africanii.

Calificați deja în optimi după primele două meciuri în care au obținut tot atîtea victorii, brazilienii au început partida cu 9 schimbări. Iar asta nu părea să se vadă la începutul partidei, cînd Martinelli a avut o ocazie mare în minutul 14.

Însă trupa lui Tite nu a forțat, iar camerunezii au fost aproape de gol la ultima fază a primei reprize, prin Mbeumo. Partea secundă a debutat cu o ocazie a Braziliei, prin același Martinelli, iar apoi Militao a ratat și el.

"Leii neîmblînziți" au dat o nouă replică tîrziu, în minutul 78, prin Ntcham, iar selecționata cariocas a răspuns printr-o ocazie a lui Bruno Guimaraes.

Camerunul a dat lovitura în minutul 90+2, cînd Aboubakar a înscris și a fost imediat eliminat pentru că și-a scos tricoul după ce a primit al doilea galben.

Însă bucuria africanilor a fost una doar "de formă", pentru că victoria a contat numai la palmares, avînd în vedere că nu s-au calificat. În celălalt meci, Elveția a cîștigat cu 3-2 meciul cu Serbia.

Tabloul complet al optimilor de finală

Astfel, a fost completat tabloul optimilor de finală ale competiției, fază care începe încă de sîmbătă.

Ce se întîmplă în sferturi

În sferturile de finală vor fi, foarte probabil, meciuri în care se vor întîlni mari forțe ale fotbalului mondial.