MEDALII PENTRU SPORTIVII MOLDOVENI

Boxerul Alexandru Paraschiv s-a impus la Cupa Europei din Muntenegru. În finala categoriei de greutate 67 kg, el a dispus de italianul Gianluigi Palanga. În ultimul act a ajuns și Vasile Cebotari (75 kg), care a cedat în fața rusului Jambulat Bizhamov. La 63,5 kg, Ianuș Caravan a cucerit medalia de bronz. La Cupa Europei au concurat boxeri din 30 de țări. * Daniela Tcaci a cucerit medalia de bronz la Balcaniada de judo U23, care s-a desfășurat în Turcia. Eleva lui Igor Neagu a cedat în fața reprezentantei gazdelor, fostă campioană mondială printre junioare. Ea a concurat în categoria de greutate 63 kg. * Luptătorul de taekwondo Artiom Roșca a cucerit medalia de argint la turneul internațional din Ranking Series Croatia Open G-1. În finala categoriei de greutate 51 kg, el a cedat la limită în fața unui sportiv din Croația. La competiția de la Zagreb au concurat peste 700 de luptători din 47 de țări.

Sursa: olympic.md