FRANTA - DANEMARCA 2-1. MBAPPE ADUCE CALIFICAREA IN OPTIMILE DE FINALA

Partida dintre Franța și Danemarca din cadrul Grupei D a Cupei Mondiale 2022 din Qatar s-a terminat cu victoria reprezentativei ”Cocoșului Galic”, scor 2-1. În urma succesului obținut pe final de meci, Franța a devenit prima echipă calificată în optimile de finală.

Franța a dominat de la un capăt la celălalt meciul cu Danemarca, din Grupa D a Cupei Mondiale din Qatar, iar la final s-a văzut calificată în optimile de finală.

Prima repriză a meciului a fost dominată de Franța, chiar dacă și Danemarca a avut o ocazie importantă prin Corneliusîn minutul 36. Prima parte a meciului s-a încheiat 0-0.

Partea secundă a meciului a început cu Franța în ofensivă, iar Kylian Mbappe a deschis scorul în minutul 61, după ce a fost găsit în careul mic de pasa lui Theo Hernandez.

Avantajul francezilor a ținut șapte minute. Andreas Christensen a egalat în minutul 68 cu o lovitură de cap imparabilă.

Presiunea francezilor s-a dovedit a fi una utilă ulterior. Kylian Mabppe a dat lovitura în minutul 85 și astfel Franța a devenit prima națională calificată în optimile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar.

Sursa: digisport.ro