Există discuții privind invitarea lui Zelenski de către Trump în Alaska

Casa Albă ia în considerare invitarea preşedintelui ucrainean Volodimir Zelenski în Alaska, unde preşedintele Donald Trump are programată o întîlnire cu preşedintele rus Vladimir Putin săptămîna viitoare, potrivit unui înalt oficial american şi a trei persoane informate cu privire la discuţiile interne, scrie NBC News.
„Se discută despre asta”, a spus una dintre persoanele informate despre discuţii.
Oficialul american de rang înalt şi persoanele informate despre discuţii au spus că nu s-a finalizat nici o vizită şi că nu este clar dacă Zelenski va fi, în cele din urmă, în Alaska.
Oficialul de rang înalt al Administraţiei a spus că este „absolut posibil”. ”Toată lumea speră foarte mult că acest lucru se va întîmpla”, a spus oficialul.
Întrebat dacă SUA l-au invitat oficial pe Zelenski în Alaska, un oficial de rang înalt al Casei Albe a spus: „Preşedintele rămîne deschis la un summit trilateral. În acest moment, Casa Albă se concentrează pe planificarea întîlnirii bilaterale solicitate de preşedintele Putin”.
Guvernul ucrainean nu a răspuns la solicitarea de comentarii.
Trump a anunţat, Vineri, că se va întîlni cu Putin pe 15 August în Alaska, în încercarea de a asigura un armistiţiu în Ucraina. Iniţial, Casa Albă a condiţionat întîlnirea dintre Trump şi preşedintele rus de o întîlnire între Putin şi Zelenski, dar Trump a declarat ulterior că aceasta nu era o condiţie prealabilă.
Dacă Zelenski ar călători în Alaska, nu este clar dacă el şi Putin s-ar afla vreodată în aceeași încăpere, a spus una dintre persoanele informate cu privire la discuţii.
Intensificarea eforturilor diplomatice menite să pună capăt războiului din Ucraina vine după ce trimisul special al lui Trump, Steve Witkoff, s-a întîlnit cu Putin la Moscova, înainte de termenul limită stabilit de preşedinte pentru ca liderul rus să accepte un armistiţiu sau să se confrunte cu noi sancţiuni.
Putin nu a acceptat încetarea focului, dar a propus conturarea unui acord pentru a pune capăt războiului, care ar permite Rusiei să păstreze mari porţiuni din teritoriul ucrainean. Zelenskyy a declarat Sîmbătă, într-un ton provocator, că ucrainenii „nu vor ceda teritoriul lor ocupanţilor”.
Trump a declarat Vineri că între Rusia şi Ucraina „vor avea loc unele schimburi de teritorii în beneficiul ambelor părţi”.
Sîmbătă, oficialii Administraţiei au încercat să obţină sprijinul Guvernului ucrainean şi al liderilor europeni pentru un potenţial armistiţiu.










