EVGHENIA GUȚUL A FOST CONDAMNATĂ LA 7 ANI DE ÎNCHISOARE

Bașcana Găgăuziei, Evghenia Guțul, a fost condamnată la 7 ani de închisoare în dosarul privind finanțarea ilegală a fostului partid Șor. Alături de guvernatoare a mai fost condamnată și Svetlana Popan, fosta secretară a oficiului central al formațiunii, controlată de oligarhul fugar Ilan Șor. Decizia nu este definitivă și poate fi atacată în termen de 15 zile.
Guțul și Popan, fostă secretară a partidului Șor, scos în afara legii, au fost cercetate pentru că ar fi acceptat bani de la grupul criminal Șor. La sfîrșitul lunii martie 2025, procurorii anticorupție au finalizat prezentarea probelor acuzării în dosarul Evgheniei Guțul și a unei secretare din cadrul Oficiului Central al fostului Partid Politic „Șor”. Iar la începutul lunii iunie 2025, instanța a finalizat cercetarea judecătorească, transmite presa de la Chiținău.
Istoria dosarului
În aprilie 2024, Procuratura Anticorupție din Republica Moldova a trimis în judecată cauza penală în privința Evgheniei Guțul. Procurorii moldoveni au anunțat că îi sînt incriminate două capete de acuzare: acceptarea cu bună știință a finanțării concurentului electoral și a partidului politic din partea unui grup criminal organizat, în formă prelungită, în calitate de complici.
Conform procurorilor, Guțul a fost activ implicată în introducerea sistematică în Moldova a banilor necontabilizați, proveniți de la un grup criminal organizat, preponderent din Federația Rusă, prin efectuarea curselor aeriene și terestre (tur-retur în decurs de 24 de ore). Acest lucru s-a întîmplat în perioada 2019–2022, cînd Guțul activa în calitate de secretară în cadrul Departamentului de Monitorizare, Planificare și Control al partidului „Șor”, declarat între timp neconstituțional de către autoritățile de la Chișinău. Ulterior, conform procurorilor, banii erau integrați în activitatea partidului.
Pe un alt capăt de acuzare, susțineau procurorii, Guțul a coordonat activitatea unor oficii teritoriale ale ex-partidului „Șor”, fiind responsabilă inclusiv de remunerarea participanților la protestele organizate de formațiune în fața instituțiilor publice din Chișinău: Parlament, Guvern, Președinție, Procuratura Generală. Procurorii menționau că, prin această activitate, Guțul a acceptat finanțarea ex-partidului cu peste 42,4 milioane de lei din partea unei grupări criminale organizate.
Infracțiuni similare au fost înaintate și împotriva Svetlanei Popan, fosta secretară a biroului central al formațiunii. Procurorii menționau că aceasta a acceptat finanțarea partidului cu peste 9,7 milioane de lei din partea grupului criminal organizat, pentru achitarea protestelor organizate de formațiuni, precum și pentru plata salariilor necontabilizate (în plicuri) membrilor birourilor teritoriale.
Procurorii au cerut 9 ani de închisoare în regim semi-închis pentru Evghenia Guțul, precum și confiscarea sumei de peste 40,9 milioane de lei din contul acesteia. În privința Svetlanei Popan, procurorii au cerut 8 ani de închisoare și confiscarea sumei de peste 9,7 milioane de lei. Acuzatorii de stat au mai solicitat privarea ambelor inculpate de dreptul de a exercita activități legate de organizarea contabilă și financiară în cadrul partidelor politice, precum și privarea de dreptul de a fi membri ai partidelor pe o perioadă de 5 ani, precum și menținerea sechestrului aplicat asupra bunurilor acestora.
Cariera Evgheniei Guțul
Evghenia Guțul, necunoscută pînă atunci publicului larg, a fost aleasă în funcția de bașcan la alegerile din 14 mai 2023. Presa locală a scris că, din iunie 2018, a lucrat în calitate de „consilier” la Partidul „Șor”, declarat între timp neconstituțional.
Peste o lună a fost angajată secretară. Ea a cîștigat scrutinul din Găgăuzia cu peste 52% din totalul de voturi. După alegeri, Guțul, precum și echipa politicianului fugar Ilan Șor, condamnat la 15 ani de închisoare în dosarul „Frauda bancară” și care a susținut-o, au fost acuzați de coruperea alegătorilor. Centrul Național Anticorupție a pornit atunci o cauză penală „pe fapte de infracțiune de corupere a alegatorilor și încălcarea modului de gestionare a mijloacelor financiare ale partidelor politice sau ale fondurilor electorale”. Guțul și Șor au negat acuzațiile aduse.
Pe 19 iulie 2023, Evghenia Guțul a fost învestită oficial în funcție în cadrul unei ceremonii somptuoase la care au participat, inclusiv, vedete din Turcia. Alături de noul bașcan nu au fost însă, nici ex-guvernatoarea UTA Găgăuzia Irina Vlah, nici conducerea de vîrf a Republicii Moldova.
Președinta Maia Sandu, care trebuia să o numească pe Guțul în funcția de membru al Executivului prin decret prezidențial, așa și nu a semnat actul. Șefa statului declara că nu se grăbește să o desemneze pe în Guvern, în condițiile în care ar exista mai multe „suspiciuni în raport cu această persoană”. „Legea nu oferă un termen-limită, deci nu văd cum o încalc”, preciza Sandu.
Reacția Kremlinului
Purtătorul de cuvînt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a reacționat. El a calificat condamnarea Eugeniei Guțul drept „motivată politic” și o „presiune asupra oponenților politici” din Republica Moldova.
Sursa: digi24.ro












