Elon Musk ar regiza o mare lovitură în Marea Britanie
![](https://moldova-suverana.md/uploads/articles/logo/4bed3866d4d918a8a0b6db0c83b105c3.jpg)
Elon Musk, cel mai bogat om din lume, ar fi discutat în privat cu aliaţii săi despre posibilitatea de a-l înlătura pe Sir Keir Starmer din funcţia de prim-ministru al Regatului Unit înainte de următoarele alegeri generale, potrivit unor surse apropiate subiectului, raportează Financial Times, citat de Stiripesurse.ro.
Conform acestor surse, Musk analizează modalităţile de a destabiliza Guvernul laburist britanic dincolo de atacurile agresive pe care le publică pe platforma sa de socializare, X. În cercul său intim, el a susţinut că „însăşi civilizaţia occidentală este ameninţată de situaţia politică actuală”, au declarat mai multe persoane familiare cu discuţiile.
Se pare că Musk explorează posibilitatea de a sprijini partidele politice britanice alternative, în special partidul populist de dreapta Reform UK, în încercarea de a influenţa o schimbare de leadership înainte de alegeri, informează Mediafax.
În sistemul parlamentar britanic, prim-miniştrii conduc partidul cu cele mai multe mandate în Parlament. De-a lungul deceniilor, mai mulţi lideri, inclusiv Sir Tony Blair şi Boris Johnson, au obţinut majorităţi detaşate, dar şi-au pierdut funcţia în mijlocul mandatului din cauza scăderii popularităţii.
Musk, directorul executiv al Tesla, SpaceX şi X, a manifestat un interes sporit pentru politica britanică în ultimele şase luni, criticînd tot mai frecvent Guvernul condus de Starmer.
Săptămîna trecută, Musk a cerut o anchetă naţională privind cazurile de exploatare sexuală a minorelor în mai multe oraşe din Regatul Unit.
El l-a acuzat pe Starmer, fost director al Procuraturii din Anglia şi Ţara Galilor, că ar fi fost „complice” la aceste abuzuri în perioada în care s-a ocupat de cazurile de exploatare sexuală a copiilor. Musk a criticat-o şi pe Jess Phillips, ministrul pentru Protecţie, numind-o „apologet al genocidului şi violului” după ce aceasta a respins solicitările unei anchete conduse de Whitehall în scandalul de grooming din Oldham, un oraş din Greater Manchester.
Starmer a calificat acuzaţiile lui Musk drept „minciuni şi dezinformări”, afirmînd că astfel de declaraţii nu vizează sprijinirea victimelor, ci servesc intereselor personale ale celor care le răspîndesc. La rîndul său, Jess Phillips l-a acuzat pe Musk că, prin afirmaţiile sale, i-a pus viaţa în pericol.
Această situaţie evidenţiază tensiunile tot mai mari dintre Musk şi politica britanică, precum şi influenţa sa sporită în spaţiul public.
![Atacurile rusești de Miercuri seara din regiunea Zaporojie au lăsat în urmă cel puțin un mort Atacurile rusești de Miercuri seara din regiunea Zaporojie au lăsat în urmă cel puțin un mort](https://moldova-suverana.md/uploads/articles/logo/thumbs/f28f5a4debed4b5b01a782e7f11bb94a.jpg)
![În prima zi a noului an, Ungaria a pierdut definitiv un miliard de euro din fondurile UE În prima zi a noului an, Ungaria a pierdut definitiv un miliard de euro din fondurile UE](https://moldova-suverana.md/uploads/articles/logo/thumbs/eeea9a425b30cefdad4ebff3aefec77e.jpg)
![Preşedinta Hondurasului amenință că va închide bazele americane de pe teritoriul său dacă Trump îi deportează cetăţenii Preşedinta Hondurasului amenință că va închide bazele americane de pe teritoriul său dacă Trump îi deportează cetăţenii](https://moldova-suverana.md/uploads/articles/logo/thumbs/1599b8498ad4e31886d6711051f9c791.jpg)
![Atac rusesc cu drone la Kiev Atac rusesc cu drone la Kiev](https://moldova-suverana.md/uploads/articles/logo/thumbs/7b3024773994f01f1aec3afd17d37cf0.jpg)
![Dispute aprige pe marginea interzicerii postului de televiziune Al Jazeera în teritoriile palestiniene Dispute aprige pe marginea interzicerii postului de televiziune Al Jazeera în teritoriile palestiniene](https://moldova-suverana.md/uploads/articles/logo/thumbs/492d4a832cf6495460dcdf18d3cd09c2.jpg)
![În cadrul unui proiect, Ucraina a recepționat apeluri pentru 50.000 de soldați ruși dispăruți în invazie În cadrul unui proiect, Ucraina a recepționat apeluri pentru 50.000 de soldați ruși dispăruți în invazie](https://moldova-suverana.md/uploads/articles/logo/thumbs/e94ff8c0ae76247043ef1a5411fb1b88.jpg)
![Alarmant! Experții anticipează o nouă pandemie cu mult mai nimicitoare decît Covid-19 Alarmant! Experții anticipează o nouă pandemie cu mult mai nimicitoare decît Covid-19](https://moldova-suverana.md/uploads/articles/logo/thumbs/02bed234a4fbc57d10788496f99fec97.jpg)
![Pe lista ostaticilor care urmează să fie eliberaţi de Hamas figurează doi copii, 10 femei şi 11 vîrstnici Pe lista ostaticilor care urmează să fie eliberaţi de Hamas figurează doi copii, 10 femei şi 11 vîrstnici](https://moldova-suverana.md/uploads/articles/logo/thumbs/2c7755d7b7895345993654f4b810c169.jpg)
![Șeful Armatei ucrainene: ”Pierderile inamicilor din regiunea Kursk au depășit 38.000 de militari și peste 1.000 de echipamente” Șeful Armatei ucrainene: ”Pierderile inamicilor din regiunea Kursk au depășit 38.000 de militari și peste 1.000 de echipamente”](https://moldova-suverana.md/uploads/articles/logo/thumbs/a898a6e9de939146e9e486afb8a01c7c.jpg)
![După instalarea lui Trump la Casa Albă, Israelul vrea să limiteze ajutorul umanitar către Fîșia Gaza După instalarea lui Trump la Casa Albă, Israelul vrea să limiteze ajutorul umanitar către Fîșia Gaza](https://moldova-suverana.md/uploads/articles/logo/thumbs/84a2260cedf753d01ad65296b07b8212.jpg)
![Noi atacuri rusești cu drone asupra Ucrainei Noi atacuri rusești cu drone asupra Ucrainei](https://moldova-suverana.md/uploads/articles/logo/thumbs/2def31b34a37236f7939551088c3477b.jpg)