ECUADOR A INVINS FARA EMOTII PE QATAR IN MECIUL DE DESCHIDERE LA CMDE FOTBAL

Ecuador a cîștigat meciul de deschidere la Campionatul Mondial, 2-0, cu Qatar. Sud-americanii nu au avut nici emoție și au înscris de două ori prin căpitanul Valencia în prima repriză. Qatar a arătat ca o echipă slabă, lipsită de valoare, ajungînd la acest Mondial datorită faptului că este țară organizatoare.

Partida de pe Stadionul Al Bayt a început cu golul ecuadorianului Enner Valencia, din minutul 3, anulat însă din cauza unui ofsaid, după intervenţia VAR. Ecuador a dominat în continuare desfăşurarea partidei, iar portarul qatarez Al Sheeb a comis un fault asupra lui Valencia în suprafaţa de pedeapsă.

Penalti acordat de arbitrul Orsato pentru sud-americani şi transformat de către Enner Valencia. Tot Enner Valencia a marcat şi golul al doilea al meciului, în minutul 31. Meciul, la care au asistat 67.372 spectatori, s-a încheiat cu victoria Ecuadorului, care este primul lider al grupei A, cu 3 puncte.

Enner Valencia a devenit primul jucător din Ecuador care marchează patru goluri la turneele finale ale Cupei Mondiale.